Zašto ste stalno gladni: Evo nekoliko razloga kao i rešenja za to

Foto: Pixabay free

Foto: Pixabay free

Ako ste često gladni, korisno bi bilo proceniti vašu ishranu i način života kako biste videli postoje li promene koje možete napraviti kako biste se osećali sitije

Glad nam šalje signal da je vreme da se jede, da bismo telu dali ono što mu je neophodno, da bi mozak mogao da radi svoje. Ako vam se čini da ste, bez obzira na to šta ste i u kojoj količini pojeli, gladni neprekidno, a niste u drugom stanju, evo šta može da bude u pitanju:

1. Nedovoljno obroka u toku dana

Osećaj stalne gladi je očajnički pokušaj vašeg organizma da vam poruči da treba da jedete češće. Unarednih nekoliko dana pokušajte da jedete češće nego obično, manje porcije i tako proverite da li je to u pitanju.

2. Štitna žlezda vam ne radi kako treba i zadaje vam ovakav problem

Kad štitasta žlezda radi usporeno, često dolazi do nakupljanja viška kilograma, a kad je radi ubrzano, ubrzava se i metabolizam i osoba je stalno gladna. Ubrzan rad srca, poremećaji u menstrualnom ciklusu, opadanje kose, tremor, preznojavanje, nesvestica i gubitak ili gomilanje kilograma su signali da možda štitasta žlezda ne radi kako treba. Ako imate neke od ovih simtoma tokom dužeg vremenskog perioda, idite kod lekara.

3. Ne unosite dovoljno vlakana

Ako ne unosite dovoljno vlakana, veći je rizik da ćete svaki čas gricnuti nešto potpuno nezdravo. Hrana sa niskim udelom vlakana se vrlo brzo kreće kroz sistem organa za varenje, što znači da ste brzo i ponovo gladni. Dobri izvori vlakana su sveže voće i povrće, kao i proizvodi od žitarica celovitog zrna.

4. Ne unosite dovoljno proteina

Za kontrolu apetita su proteini važni, ali će i osigurati da duže vremena možete ostati siti i uneti manje kalorija u organizam. Deluju tako da pružaju osećaj sitosti, daje organizmu znak da je sit i smanjuje lučenje hormona koji stimuliraju glad.

5. Ne pijete dovoljno tečnosti

U jednoj je studiji posmatrano 14 osoba koje su pile čašu vode pre obroka te se zaključilo da su uneli i do 600 kalorija manje od onih koji nisu pili vodu. Ako ne pijete često vodu, moguće je da ćete biti stalno gladni.

6. Ne spavate dovoljno

Dovoljno sna će i obezbediti dovoljne nivoe leptina, hormona koji kontroliše apetit. Kvalitetan san će uticati i na smanjenu proizvodnju hormona gladi, dok će neispavanost učiniti suprotno i zato je moguće da ćete biti gladni ceo dan.

7. Uzimate određene lekove

Smatra se da i lekovi za dijabetes, poput insulina, mogu povećati osećaj gladi. Ako mislite da je upravo lekovi muče i vas, porazgovarajte s lekarom.

8. Pijete previše alkohola

Alkohol je poznat po svojim efektima na povećanje apetita. Osim što vas čini gladnijim, alkohol utiče i na deo mozga koji kontroliše prosuđivanje i samokontrolu, što vas može navesti da jedete više, bez obzira na to koliko ste gladni. Da biste smanjili ove efekte alkohola, najbolje je konzumirati ga umereno ili ga potpuno izbeći.

9. Prebrzo jedete

Nekoliko studija pokazalo je da oni koji brzo jedu imaju veći apetit i sklonost prejedanju tokom obroka, u poređenju sa onima koji jedu sporije. Takođe, veća je verovatnoća da će imati prekomernu težinu ili gojaznost. Ako ste često gladni, možda ćete morati da jedete sporije. To možete učiniti udisanjem nekoliko puta pre jela, spuštanjem vilice između zalogaja i produžavanjem vremena žvakanja hrane.

Agroinfo.rs/mondo.rs

Zašto ste stalno gladni: Evo nekoliko razloga kao i rešenja za to

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Osnovni mikronutrijenti neopodni organizmu za normalno funkcionisanje su ugljeni hidrati, proteini i masti. Masti, kako biljnog, tako i životinjskog porekla su važne, jer bez njih ne bi mogao da se odvija niz funkcija u organizmu. Postoje različite vrste masti, a transmasti su najopasnije, zato ih treba izbegavati.

U moru dijeta, koje obećavaju kule i gradove, veliki je broj onih koje na kraju razočaraju svoje korisnike. Intuitivna ishrana je pravac koji tek odnedavno stiče popularnost.

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Priroda je naš moćni saveznik, a da je moguće izbeći lekove, pokazuje i primer Milice Vujić, lekara prirodne medicine, energoterapeuta, instruktora joge i kondicionog trenera.

Psorijaza je veoma uporna autoimuna bolest koja ljudima stvara velike neprijatnosti i probleme. Pored klasične terapije različitim preparatima za mazanje, poput krema i masti, unošenje pojedinih namirnica može biti od koristi u ublažavanju ovog stanja.

Hašimoto je bolest u kojoj imune ćelije napadaju štitnu žlezdu i počinje produkcija autoantitela. Istraživanja pokazuju da promene prehrane i načina života mogu drastično poboljšati simptome, pored standardnih lekova.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета