Užićka goveđa pršuta - proizvodnja i karakteristike

foto:pixabay

foto:pixabay

Sela Zlatibora prepoznaju se po jedinstvenoj gastronomskoj ponudi - sveža pogača kao predjelo uz kajmak, sir, proju, rakiju i neizbežnu goveđu pršutu

Užička goveđa pršuta predstavlja tradicionalni trajni suvomesnati proizvod po kome je Zlatiborski region poznat ne samo u Srbiji nego i van njenih granica. Oduvek se ekonomija sela u ovim krajevima oslanjala na stočarstvo i preradu mesa i mleka, a samim tim i i na tradicionalnu proizvodnju goveđe pršute.Već dugo je ovaj proizvod sinonim za trpezu Zlatibora i predstavlja važan deo ukupne gastronomske ponude ovog kraja. Pršuta je u cenjena kao meze, odnosno, predjelo uz proju, kajmak, sir, rakiju i neizbežnu svežu pogaču

Proizvod ima umereno čvrstu konzistenciju a po površini smeđe crvenu boju. Na preseku, mišićno tkivo je crvene boje i pravilno je mramorirano malim skupinama masnog tkiva. Odlikuje se prijatnim ukusom karakterističnim za soljeno, sušeno i dimljeno goveđe meso, a uz to ima i specifičnu i vrlo prijatnu aromu.

Zbog izuzetnih organoleptičkih osobina, povoljnog hemijskog sastava, kao i zbog specifičnosti u proizvodnji, oznaka geografskog porekla Užičke goveđe pršute je još od 1990.godine zaštićena u patentnom zavodu bivše SFRJ. Dakle, proizvod sa ovom oznakom može se proizvesti isključivo od grla gajenih u zlatiborskom kraju i u okviru tradicionalnih postupaka primarne obrade, soljenja, sušenja i dimljenja mesa.

Talasasti plato Zlatiborske visoravni prosečne nadmorske visine oko 1000 m, ispresecan je brojnim rekama, potocima i vododerinama i karakterističan kao oblast u kojoj se susreću specifične vazdušne struje iz nekoliko različitih pravaca(ruža vetrova). Ovaj planinski predeo prostire se na oko 1.000 kvadratnih kilometara, i to u okviru tri opštine: Užice, Čajetina i Nova Varoš. Drugim rečima, cela geografska oblast pruža se od Mokre Gore i Kremana na severozapadu pa sve do planine Mortenice na jugu. Specifična planinska klima sa visokom prosečnom relativnom vlažnošću vazduha veoma je povoljna za stočarstvo i preradu mesa na tradicionalan način. 

Kvalitet Užičke goveđe pršute je, pre svega, određen povoljnim karakteristikama sirovog mesa dobijenog primarnom obradom goveda gajenih na pašnjacima Zlatibora. U proizvodnji se uglavnom koriste dobro uhranjena, radna goveda stara 3-5 godina, koja se tokom života hrane prirodnom i mirišljavom ispašom. Sirovo meso dobijeno od zlatiborskih goveda odlikuje se intenzivnom i veoma povoljnom aromom. 

Majstorstvo u pripremanju pršute se čuva i prenosi generacijama. Sirove pršute se oblikuju od najkvalitetnijih delova trupa, i to: but, leđa i biftek. Meso se od osnovnih delova trupa obrađuje na oble komade. Suština je da goveda budu dobro uhranjena i da se moraju ispoštovati svi proizvodni proseci. Konkretno, danas zaklan vo se odmah stavlja u komoru za hlađenje, a sutradan se meso oblikuje u oble komade.

Sirova pršuta se soli suvim postupkom u periodu od 5 do 7 dana. Pri tome se dodaje samo NaCl, dakle bez aditiva,  i to u količini od 3% u odnosu na masu mesa. Optimalne temperature vazduha tokom soljenja su oko 5 C.

Usoljeni komadi mesa se kače u tradicionalne pušnice gde se preko noci ocede od mesnog soka, a onda kombinovano suše i dime korišćenjem suve bukovine. Čamovina, lučevina, cerovina i hrast se ne koriste jer produkti sagorevanja ovih vrsta drveta kvare ukus i miris pršute. Na putu do komada mesa dim se cedi kroz drvenu rešetku koja zadržava štetne produkte sagorevanja, kao što su čad i garež. Proces dimljenja i sušenja traje oko 20 dana, sve dok se ne formiraju povoljna organoleptička svojstva gotovog proizvoda. Ukupan gubitak mase tretiranih komada mesa tokom prerade iznosi 40-50%. Finalni sadržaj vlage u pršuti je 48-50%,  sadrćžaj NaCl oko 4,5-5,0% a krajnja pH vrednost iznosi oko 5,6. 

Sadašnji centar proizvodnje Užičke goveđe pršute je selo Mačkat, gde se ona proizvodi u oko 40 profesionalnih porodičnih i industrijskih postrojenja. Ovo tradicionalno zlatiborsko selo poznato je po suvomesnatim proizvodima. Pored goveđe i svinjske pršute proizvodi se i užička kobasica, čvarci, kavurma i ovčija stelja.

Ovde se već tradicionalno, svakog prvog vikenda posle Božića, organizuje praznik za sladokusce, popularna "Zlatiborska Pršutijada“. Organizatori su opština Čajetina i proizvođači suvomesnatih proizvoda. Tokom tri dana, proizvodači iz ovog kraja stručnom žiriju i turistima prikazuju svoje proizvode, pri čemu se pored prodaje vrši i izbor najkvalitetnijih sajamskih proizvoda. Nagrade za najbolje ocenjene proizvođače su vredne i originalne, kao npr.: džak pršute, kvadratni metar slanine, deset metara kobasice itd.
 

Užićka goveđa pršuta - proizvodnja i karakteristike

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U zaštićenim područjima Kopaonika i Zlatibora više od 22 hektara šume biće posečeno radi izgradnje ili rekonstrukcije ski-staza i ski-liftova.

U okviru Mere 7 IPARD programa - Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja, Uprava za agrarna plaćanja je objavila rang listu zahteva za odobrenje projekata za seoski turizam u drugom IPARD javnom pozivu.

Pandemija koronavirusa dovela je do toga da se odmor na srpskim selima produžio sa dva i po na sedam dana uproseku, dok su pojedini voleli da ostaju i po čitav mesec. Sve je to značajno za razvoj ruralnog turizma naše zemlje.

Mokra Gora je proglašena za najbolje turističko selo na svetu na jučerašnjem zasedanju Generalne skupštine Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija u Madridu (UNWTO).

Na Zlatiboru je otvorena 61. Internacionalna konferencija mesne industrije koja je okupila stručnjake iz ove oblasti iz zemlje i inostranstva.

Društvo za zaštitu bilja Srbije će u Kongresnom centru hotela “Palisad” na Zlatiboru, u periodu od 22. do 25. novembra 2021. godine, održati 16. Simpozijum o zaštiti bilja. U nastavku teksta pronađite i program Simpozijuma.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета