Зашто лишће мења боју и опада у јесен?
Foto:Pixabay
За раскошне боје јесени најзаслужније је лишће дрвећа. Предиван спектар од тамно зелене, преко црвене и пурурне, до жуте и браон, не престаје да нас одушевљава.
Богатство боја али и опадање лишћа су знаци да је јесен стигла. Али, да ли знате зашто лишће добија црвену боју и зашто опада са дрвећа?
Изгледа да природа има свој начин да нам истовремено покаже лепоту и да буде практична, а богатство колорита листопадних шума и опадање лишћа у јесен су прави пример.
Лишће опада како би дрво заштитило само себе. Док четинари имају трик у рукаву, а то су восак и смола, са којим штите своје лишће од измрзавања, листопадно дрвеће има танко лишће које је подложно ниским температурама.
Како се вода шири када се смрзне, нежне лисне ћелије би пукле током зиме, што их чини бескорисним за фотосинтезу. Уколико дрвеће не би одбацило лишће, завршило би са хиљаде непродуктивних додатака, за које нема начин да направи храну.
Као да то није довољно, до краја лета на дрвету остане много лишћа чије су површине оштећене од болести или су делимично поједени од стране инсеката. То додатно угрожава здравље целог дрвета.
Одбацивањем лишћа дрвеће заправо чува своје здравље и енергију. Тиме биљка ствара себи нови почетак у пролеће, а хранљиве материје из распадајућег лишћа се рециклирају на земљи, како би помогле у расту следећој генерацији листова.
Али, то није све што природа открива овом појавом. У јесен, лишће не отпада са дрвећа ођедном, већ полако у врло контролисаном процесу.
Како се дани скраћују, а температура смањује, у дрвећу се активирају хормони како би се започео процес отпушања лишћа са биљке. Полако се зауставља производња хлорофила, а почиње производња других група пигмената, посебно антоцијанина, који стварају црвене и пурпурне мрље на зеленој површини листа.
Зашто дрвеће улаже посебну енергију да произведе јарке боје лишћа, попут црвене и то исључиво у јесен?
Улога антоцијанина је разноврсна. Осим што су моћни антиоксинданти, они загревају листове и штите их од штетне радијације. Поред тога, нова истраживања су показала да дрвеће користи јарке боје као информације о својој снази, како би упозорило и отерало биљне ваши са себе.
Прецизан тајминг промена боје је генетички контролисан. Ако обратите пажњу ове јесени, приметићете да храст спада у последње дрвеће које мења боју.
У току процеса мењања боја, дрво затвара чашице које носе воду до листа. Између гранчице и стабљике листа почиње да се ствара слој који служи да лагано изреже лист са дрвета, а да не остави рану. Како лишће опада, дрво полако улази у стање мировања и на тај начин штеди енергију за велики повратак пролећа.
Свакако, то није једина тајна коју крију ови фантастични дивови.
Izvor: agromedija.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Jesen prazni parkove, jer roditelji brinu da im se deca ne prehlade tokom igre na otvorenom.
Dolaskom jeseni stižu i hladniji dani koji donose i češće prehlade. Zato pripremite svoj organizam na vreme, savetujemo vam nekoliko zdravih jesenjih namirnica koje mogu da pomognu u jačanju imuniteta.
Sezona opadanja lišća donosi nam plod koji je veoma zdrav i vredan kada su u pitanju hranljive materije, minerali i vitamini. S jeseni, kesten postaje jedna od najčešćih poslastica i sastojaka jela.
Карфиол је до те мере специфичан, може се рећи да је поуздан показатељ одговорности и посвећености произвођача. Ко успешно гаји ову захтевну културу, зна колико је прецизности и посвећености потребно у сваком кораку производње. Каснија сетва, дорастање и правилно складиштење током зиме могу дати одличне резултате који се могу и добро наплатити.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета