JORKŠIRSKA RASA SVINJA: U svakom pogledu najbolja rasa svinja na svetu
Foto: Pinterest
Jorkšir je Engleska visoko proizvodna plemenita rasa koja se zbog svojih odličnih tovnih svojstava raširila po čitavom svetu i predstavlja jednu od osnovnih rasa u stvaranju hibrida.
Rasa je stvorena sredinom prošlog veka u engleskoj provinciji Jorkšir, po kojoj je i dobila ime. Prvi put se spominje davne 1868. godine, dok prvi pisani dokument datira iz 1884. godine. U pogledu plodnosti, vremena stasavanja za priplod, iskorišćavanja hrane, brzine porasta i tovljenja, kao i u pogledu kvaliteta mesa, za sada je najbolja rasa svinja na svetu.
Kod nas se jorkširska rasa svinja gaji prilično dugo, ali još uvek u prilično malom broju i to uglavnom u okolini većih gradova.
Izgled jorkširske svinje
Jorkširska svinja se može odmah lako prepoznati u odnosu na ostale. Ima izrazito razvijen zadnji deo tela, a butovi i plećke su dobro obrasle mišićnih tkivom, pa je karakteriše vrlo visok randman. Rasa je karakteristična po beloj, dosta dugačkoj i retkoj čekinji, tankoj i elastičnoj koži crvenkaste boje, gotovo ravnim leđima, dubokom grudnom košu, kratkim i dosta jakim nogama, dosta malim i uvek uspravnim stojećim ušima.
Plodnost i masa
Plodnost joj je 10 do 12 prasadi i pripada grupi ranozrelih rasa. Prosečna telesna masa kod prašenja je od 1,2 do 1,4 kilograma, a kod odbića sa 28 dana od 6 do 8 kilograma. U odraslom dobu nerastovi ove rase su teški i do 350 kg, a krmače 250 kg. Pri tovu postižu masu od 100 do 110 kg za 6 do 7 meseci uz iskorišćenje hrane od 3 do 3,5 kg za kilogram prirasta. Ova rasa je pogodna i za produženi tov do 150 kg, te je za razliku od većine drugih plemenitih rasa odlikuje dobar kvalitet mesa i manja osetljivost na stres. Kastrirani mužjaci dostižu težinu od 100 kg za 145 dana (prosečan dnevni prirast je 944g). Prosečna debljina slanine na 100 kg je 2,49 cm i rasa ima dobru klaničnu vrednost.
Tipovi jorkširske rase svinja
Postoje tri tipa jorkširske svinje: mali, srednji i veliki jorkšir.
Mali jorkšir ima kratko telo i glavu, i dosta je sitan. Odlikuje se jako skraćenom gornjom vilicom usled čega je njuška jako zakovrčena naviše tako da liči na mopsa. Ima kratke i dosta slabe noge. Prilično je slabe plodnosti. Usled navedenih nedostataka gajenje malog jorkšira je gotovo sasvim napušteno.
Srednji jorkšir je po razvijenosti na sredini između malog i velikog jorkšira. Nastao je ukrštanjem malog i velikog tipa. On ima srednje razvijeno telo i nešto duže i jače noge od malog tipa. Glava je dosta kratka sa širokim čelomom i jako udubljena na mestu gde čeone kosti prelaze u njušku. Ovaj tip naročito je podesan za mala gazdinstva. Brzo raste i dobro se goji i njegovi prasići hranjeni mlekom u starosti od oko tri meseca daju najukusnije pečenje. U Engleskoj i drugim naprednijim stočarskim državama i ovaj tip sve više ustupa mesto velikom tipu.
Veliki jorkšir se odlikuje izrazito dugačkim i vrlo razvijenim trupom koji ima oblik pravougaonika, dubokim grudnim košem i jakim nogama, teškom i širokom glavom neznatno savijenom i srednje dugačkom njuškom. On je u svakom pogledu za sada najbolja, odnosno najplemenitija svinja na svetu.
Za dobro napredovanje, rasa zahteva dobru negu i ishranu. Gajenje jorkšira može se preporučiti svim onim odgajivačima koji žive u okolini velikih gradova i većih industrijskih naselja, kao i onima koji mogu da obezbede dobru ishranu i negu. Gaji se kao čista rasa mada se u poslednje vreme koristi i ukrštanje sa landrasom zbog odličnih majčinskih osobina.
Agroinfo.rs
Komentari
sve najbolje
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Sela Orlja i Bazovik u blizini Pirota na osnovu rešenja Ministarstva poljoprivrede proglašena su zaraženim područjima zbog afričke kuge svinja.
Prošle godine naša zemlja je kupila 200.000 prasadi. Jedan deo je otišao u tov, a neke su uvezli i sami trgovinski lanci kako bi imali za klanje i prodaju svežeg mesa.
U prvih sedam dana života prasad, posebno belih plemenitih rasa, udvostruče svoju telesnu težinu. Ovaj period je vrlo važan da se kod jedinki zadovolje potrebe za gvođžem.
Crnogorsko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je listu država iz kojih je zabranjen uvoz i tranzit pošiljki živih domaćih i divljih svinja, njihovog mesa i proizvoda, u cilju sprečavanja svinjske kuge, a na listi je i naša zemlja.
Afrička kuga je zarazna bolest domaćih i divljih svinja, a jedan od načina sprečavanja širenja je uništavanje zaraženih jedinki.
U Privrednoj komori Srbije – Regionalnoj privrednoj komori Južnobackog upravnog okruga, održana je obuka “Africka kuga svinja i značaj biosigurnosnih mera u svinjarskoj proizvodnji“.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета