Kako i čime pravilno hraniti svinje za mast

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Slanina se u nekim zemljama smatra krunom svih jela, ali da biste ga dobili, prvo morate toviti svinju, ali ne znaju svi farmeri kako nahraniti svinje za mast

Mast je prirodna životinjska masnoća koja se uvek taloži pod kožom. Neki stručnjaci kažu da hranjenje masnim kolačima ima izvrstan efekat na taloženje i stvaranje masti kod svinja, drugi nisu toliko optimistični u vezi s tim:
- Prva grupa tvrdi da je takvo hranjenje prihvatljivo za nazimice koje su tovane posebno za dobijanje kilograma. Sami kolači su veoma masni, a za životinju čiji je metabolizam na prosečnom nivou su prilično pogodni. Takvo jelo jača masne slojeve, zbog čega je meso životinje meko, nežno i zadovoljavajuće. Jedini negativan je šećer.
- Druga grupa smatra da je takvo hranjenje apsolutno neprihvatljivo za životinje, jer torta sadrži veliku količinu šećera, što doprinosi pojavi mnogih bolesti.

Koja je metoda najefikasnija za tov svinja?

Suva hrana uključuje mešanje jednakih količina krmnih mešavina i krmnih mešavina. Da bi prasci bili zdravi i da im je mast bila visokokvalitetna, potrebno je odabrati izuzetno dobru kašu. Preporučljivo je hraniti životinju 2-4 puta dnevno. Jedan od pozitivnih aspekata upotrebe suve hrane jeste da svinja dobija potpuno izbalansiranu ishranu koja sadrži mnogo pozitivnih supstanci. Takvo hranjenje svinji pruža sve vitamine i hranljive materije, a takođe ima i veoma visok procenat vrednosti, dok vlasnik ne mora da kupuje nikakve dodatke. Rezultati takvog hranjenja su sledeći: svinja je zdrava i aktivna, prima sve potrebne vitamine i kalcijum, postepeno dobija na težini (naglim tempom), mast se ne smanjuje uz održavanje mekoće i ukusa. Drugo pravilo ove vrste hranjenja je da životinja mora imati stalan pristup vodi. Zbog činjenice da svinja stalno jede suvu hranu, ona žedni. Prednosti takvog menija uključuju i činjenicu da hranjenje suvom kašom pomaže u održavanju čistoće, ne oštećuje se ako ostanu neko vreme u hranilicama, a osim toga, mnogo je lakše ukloniti suvu hranu.

Tečna hrana se uglavnom sastoji od raznih otpadnih proizvoda. Obično se koristi prehrambeni otpad iz mlečne, šećerne i povrtlarske industrije. Tečna hrana je za fiziološke potrebe pogodnija za svinje, jer je zbog toga procenat konzumirane tečne hrane nekoliko puta veći od suve hrane. On se brže probavlja i apsorbuje u stomaku, pa će trebati više. Suva hrana, nakon što se pije voda, nabubri u stomaku, zbog čega svinja ne oseća glad, pa traje duže vreme. Jedan od nedostataka tečne hrane je da se ona ne može dugo čuvati, pa je nakon svakog hranjenja potrebno ukloniti sve ostatke i oprati hranitelj kako hrana ne bi nestala i svinja se nije otrovala.

 Vrste hranjenja
Postoji nekoliko vrsta hranjenja prasića. Svaka zavisi od područja primene i upotrebe svinja nakon klanja.
- povrće;
- sintetički;
- krmna mešavina;
- mineral;
- prehrambeni otpad.
Poljoprivrednici se pitaju da li je bolje hraniti: pšenicom ili ječmom. Odgovor je jednostavan: Ječam je najprikladniji za životinje koje se žele hraniti jer sadrži 80% proteina.
Za povećanje svinje najbolje su pogodne dve vrste hranjenja: krmna mešavina i otpad od hrane, jer su prirodni prehrambeni proizvodi i to u velikoj meri utiče na kvalitet svinje.
Ostali oblici ishrane neće raditi jer utiču na količinu i kvalitet mesa, svodeći pritom svinjsku mast u organizam. Potrebno je pažljivo nadgledati prasad: oni mogu vrlo brzo da dobiju na težini.

Saveti

Da se životinje nahrane što je češće i samo kvalitetnim i prirodnim proizvodima: to pozitivno utiče na kvalitet masti.

Da biste odgajali svinju sa dobrim masnim slojem, morate je pustiti da se kreće što je manje moguće.

 

Agroinfo.rs

Kako i čime pravilno hraniti svinje za mast

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Afrička svinjska kuga (ASK) je od 10. maja ove godine do danas registrovana u 18 mesta u Srbiji. Na dve lokacije – lovišta Sopotska kosa i Pančevački rit bolest je otkrivena i kod divljih svinja.

Vlada Srbije donela je odluku po kojoj od 1. januara 2023. godine nema carine na uvoz svinja.

Zbog izuzetno male brojnosti, rasa svinja moravka je u Jagodini imala status rizično ugoržene.

Nemački naučnici imaju za cilj da ove godine kloniraju i potom uzgajaju genetski modifikovane svinje koje će poslužiti kao donori srca za ljude.

Broj krupne stoke u Srbiji opada. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Republici Srbiji, sa stanjem na dan 1. decembra 2021, u odnosu na stanje na dan 1. decembra 2020, manji je ukupan broj goveda (za 3,0%), svinja (za 3,9%) i koza (za 3,6%), dok je veći ukupan broj ovaca (za 0,6%) i živine (za 0,7%).

Zbog visoke cene stočne hrane, odgajivači prasadi u Kikindi obustavljaju proizvodnju, jer ostvaruju gubitke. Kao najveći problem ističe se skupa hrana za životinje, a niska otkupna cena žive vage.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета