Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

У нашој земљи гаје се различите расе свиња, које се међу собом више или мање разликују. У исту расу убрајамо сва мушка и женска грла која имају: исту боју длаке и коже, исте облике појединих делова тела; приближно пођднаку плодност и време стасавања за приплод; сличну брзину товљеша, која приближно пођеднако искоришћавају храну и дају приближно исте количине и каквоћу меса и сала, односно сланине.

Поједине расе створене су током дужег времена. Према наведеним својствима све се могу поделити на: примитивне, прелазне и ллемените расе. Прву групу сачињавају оне расе које су постале више као резултат дејства природних услова без већег утицаја човека. Оне су одгајене под лошим условима и зато се одликују великом отпорношћу према лошим условима живота. Слабе су плодности, касно стижу за приплод и слабо искоришћавају храну. Најбољи претставник ове групе је наша планинска домаћа свиња позната под именом „шишка.

Насупрот овој је група племенитих или културних раса. Ове расе су створене планским радом човека и одликују се великом плодношћу, раним стасавањем за приплод, брзим лорастом и добрим искоришћавањем хране, али су зато доста •осетљиве према лошим условима живота. Најизразитији претставниди ове групе су бела (јоркшир) и црна (беркшир) енглеска свиња. На средини између ове две групе налазе се прелазне расе у које убрајамо наше моравско свињче, црну’ славонску манголицу, багуна итд.

Према томе дају ли, кад се утове као млада грла више масти или меса, све расе можемо углавном поделити у две групе: масне и меснате. Најбољи претставник прве групе је мангалица, а друге јоркшир.

Izvor:seoski poslovi

Расе свиња за тов

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Afrička svinjska kuga (ASK) je od 10. maja ove godine do danas registrovana u 18 mesta u Srbiji. Na dve lokacije – lovišta Sopotska kosa i Pančevački rit bolest je otkrivena i kod divljih svinja.

Vlada Srbije donela je odluku po kojoj od 1. januara 2023. godine nema carine na uvoz svinja.

Zbog izuzetno male brojnosti, rasa svinja moravka je u Jagodini imala status rizično ugoržene.

Nemački naučnici imaju za cilj da ove godine kloniraju i potom uzgajaju genetski modifikovane svinje koje će poslužiti kao donori srca za ljude.

Broj krupne stoke u Srbiji opada. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Republici Srbiji, sa stanjem na dan 1. decembra 2021, u odnosu na stanje na dan 1. decembra 2020, manji je ukupan broj goveda (za 3,0%), svinja (za 3,9%) i koza (za 3,6%), dok je veći ukupan broj ovaca (za 0,6%) i živine (za 0,7%).

Zbog visoke cene stočne hrane, odgajivači prasadi u Kikindi obustavljaju proizvodnju, jer ostvaruju gubitke. Kao najveći problem ističe se skupa hrana za životinje, a niska otkupna cena žive vage.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета