U čemu je RAZLIKA između džema, pekmeza i marmelade

Foto:pixabay.free

Foto:pixabay.free

Teško da će neko, osim iskusne srpske domaćice, dati tačan odgovor na pitanje u čemu je razlika između ovih domaćih slatkiša koje prosto obožavamo?!

Ove tri poslastice imaju zajedničko to jer se prave od voća i šećera a sve drugo im je različito.  Zato smo odlučili da vam malo bliže objasnimo po čemu se razlikuju ove poslastice koje, kada ih gledamo u tegli, izgledaju prilično isto. Ali, kada otvorimo teglu, vidimo da im struktura nije baš ista.

Džem i pekmez i marmelada se dobijaju preradom voća, ali se razlikuju po vrsti i količini potrebnog voća, po delovima voća koji se koriste, dodacima poput šećera i po gustini. 

Pekmez se, takođe pravi od svežeg voća, ali se kuva duže od džema i u njega se stavlja manje šećera (najviše 20% od količine voća, a mnoge domaćice ga uopšte i ne dodaju). Voće za pekmez se samo secka i njegova struktura je gušća nego struktura džema. 

Marmelada je najgušća u trojcu “džem, pekmez, marmelada”. Za pripremu ove poslastice voće se melje ili pasira, a zatim se kuva sa šećerom. Po pravilu, u marmeladu se stavlja manje šećera nego u pekmez (u pekmez manje nego u džem, u džem manje nego u slatko), pa se zbog toga najduže i kuva, sve dok se voće ne želira i ne stvori gustu, kompaktnu strukturu. Može se praviti od jedne vrsta voća, a može se kombinovati i nekoliko vrsta.

Džem se pravi od svežeg voća očišćenog od koštica. Voće za džem se cepka i slično se pravi kao slatko, ali sa upola manje šećera. Mnoge domaćice prvo ušpinuju šećer pa onda u taj sirup dodaju cepkano voće, koje može da ostane u komadićima i kad se završi kuvanje. Komadići voća čak ne moraju da budu potpuno ukuvani, da bi se na prvi pogled videlo od čega je napravljen. Džem se kuva najkraće, zato je po strukturi i najređi.

Prema Pravilniku kojim se određuju karakteristike koje moraju zadovoljiti, razlikujemo osam slatkih namaza: džem, ekstra džem, žele, ekstra žele, marmelada, žele-marmelada, pekmez i zaslađeni kesten pire

U čemu je RAZLIKA između džema, pekmeza i marmelade

Komentari

how to get prescribed accutane Republicans used to be for bigger government, more federal authority, and government spending incl

The Online Therapy priligy over the counter usa

Wesson LG Jr, Anslow WP Jr 1948 Excretion of sodium and water during osmotic diuresis in the dog buy priligy in uae

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.

Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Da vaši mališani unesu vitamine kroz zdravi sladoled od svežeg voća.

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета