Agrarni budžet za narednu godinu viši za 18 odsto
Foto: Unsplash
Agrarni budžet za narednu 2022. godinu biće za 18 odsto viši, odnosno iznosiće 62 milijarde dinara.
Za direktna davanja u poljoprivredi predviđena su sredstva u iznosu od 32,2 milijarde dinara, u okviru kojih su državne subvencije i premije. Kako na najbolji mogući način rasporediti podsticajna sredstva i zadovoljiti potrebe naših poljoprivrednika?
Poljoprivrednici kažu da je dobro što se uvećavaju sredstva za podsticaje za investicije i subvencije u agraru i da je sada pravo vreme da se iznesu predlozi šta bi trebalo subvencionisati kroz Uredbu o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju.
I predstavnici nauke i struke ukazuju na važnost subvencionisanja inputa u proizvodnji imajući u vidu njihove visoke cene na tržištu.
– Ja sam apsolutno za to da treba izvršiti subvencioniranje, koliko je to moguće u skladu sa sredstvima agrarnog budžeta i da kažem da troškovi đubrenja u strukturi proizvodnje utiču i do 30 procenata u ceni koštanja, a troškovi goriva učestvuju od 8 do 15 procenata, što znači da svako povećanje tih troškova negativno će se odraziti i na cenu koštanja, a kasnije i na ukupni finasijski rezultata – rekao je prof. dr Branislav Vlahović sa novosadskog Poljoprivrednog fakulteta.
U Ministarstvu poljoprivrede najavljuju novine u nabavci veštačkih đubriva, a reč je o kreditnoj podršci sa nula odsto kamate i prvom otplatom rate u oktobru po završetku žetvenih radova.
Agroinfo.rs/agrotv.net
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Posle gotovo dve nedelje na ulici i bezuspešnih pregovora s ministrom, od utorka, 24. februara, poljoprivrednici radikalizuju blokade
Cilj sastanka je otvoren i konstruktivan razgovor o aktuelnoj situaciji u poljoprivredi, razmatranje zahteva i traženje održivih rešenja u interesu domaćih proizvođača i stabilnosti tržišta
I pored spekulacija da će prag biti smanjen država će nastaviti, kao i do sada, da iz budžeta subvencioniše poljoprivrednu proizvodnju na do sto hektara površina zemljišta po gazdinstvu.
Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na premiju za mleko za četvrti kvartal 2025. otvoren je do 19. februara, a zahtevi se podnose preko platforme eAgrar, odnosno portala ePodsticaji.
Blokada će trajati dva sata, a mlekari imaju za Vladu Srbije nekoliko zahteva
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić najavio je da će država ove godine promeniti agrarnu politiku, tako da će poljoprivrednici koji budu više ulagali u proizvodnju dobijati i više podsticaja od države, kao i da će ove godine država prvi put tražiti pravdanje podsticaja računima.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета