BLIŽI SE ŽETVA SUNCOKRETA: Kolike će biti cene sirovine i da li se očekuje novo poskupljenje ulja?

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Proizvođači suncokreta se ove godine nadaju ceni od 55 dinara, a potrošače interesuje da li će doći do novog poskupljenja jestivog ulja. Žetva ove kulture trebalo bi da počne za desetak dana, a sve će zavisiti od ovogodišnjih prinosa i otkupne cene roda o kojoj za sada govore samo uzgajivači.

Cena prerađenog suncokretovog zrna u jestivo ulje posle naglog poskupljenja prošle godine je već neko vreme stabilna. Litar zejtina sada se kreće od 165 do najviše 180 dinara. Da li će se po toj ceni ulje i nadalje kupovati zavisi i od ovogodišnjih prinosa uljarice i otkupne cene novog roda koju još niko od otkupljivača nije istakao, već o ceni koštanja pričaju samo proizvođači.

Prošle godine je kilogram suncokretovog zrna koštao na kraju žetve 35,5 i 36 dinara, ali je većina ratara rod prodala za tri, četiri dinara jeftinije. Međutim, cena je ovog proleća stigla čak do 48,8 dinara kilogram bez PDV-a.

U novom predstojećem otkupu ratari se nadaju boljoj ceni, to jest da će kilogram zrna koštati 50 dinara bez PDV-a.

Ove godine, kao i ranijih, domaći otkupljivači imaće konkurenciju u “Bimalu” iz Brčkog koji za domaće proizvođače uvek ima višu otkupnu cenu u odnosu na domaće trgovce.

Kada se govori o ovogodišnjim prinosima, prvo se navodi da je suncokret u odnosu na ostale ratarske kulture dobro podneo žegu i sušu i da će zemljoradnici koji su suncokret sejali bolje proći od onih koji imaju kukuruz i soju. Spominje se i to da težina roda neće biti ujednačena, već će vladati šarenilo po parcelama.

U Banatu gde se najviše seje u odnosu na druge delove pokrajine, zemljoradnici kažu da je svaka njiva priča za sebe i da će težina roda zavisiti od primene agrotehnike, kao što je to slučaj i kada su druge poljoprivredne kulture u pitanju.

– Ima njiva gde na oko suncokret dobro izgleda, ali ima i parcela gde po izgledu pogače ne obećava prinose – kaže zemljoradnik iz Torka kod Žitišta, Đorđe Milotin.

– Dok ne počne žetva, teško je reči koliki bi prinos mogao biti ove godine.

Milotin je prošle godine imao dve tone po jutru, a ove kaže da ne očekuje više od 1,6 tona po jutru. On ističe da, kada se saberu troškovi od setve naovamo, kilogram zrna treba da bude 50 dinara bez PDV-a , ali samo pod uslovom da prinosi budu dve tone po hektaru.

– Ukoliko prinosi budu niži od dve tone po hektaru, a suncokret koštao ispod 50 dinara, poljoprivrednici će od uljarice, umesto zarade, imati čist gubitak.

I predsednik Agrarne komore Srbije Nenad Manić kaže da će prinosi biti neujednačeni.

– Ko je više uložio u agrotehniku, imaće sada više suncokreta – naveo je Manić.

Što se tiče cene, Manić je istakao da je bilo zemljoradnika koji su sklapali ugovore sa otkupljivačima po 48 dinara bez PDV-a za novo zrno.

– Smatramo da će suncokret u žetvi dostići višu cenu od 50 dinara bez PDV-a, a kada se žetva završi, kilogram novog zrna će se kretati od 54 do 55 dinara bez PDV-a, a na tu cenu uticaće rod kukuruza i soje koji neće biti ni približan lanjskom – zaključio je Manić.

Šta o ceni novog roda kažu otkupljivači, za sada je nemoguće čuti. Rano im je ,kažu, da pričaju koliko su spremni da ga plate, mada do žetve nije ostalo mnogo dana.

U Zemljoradničkoj zadruzi “Plugarul” u Uzdinu rekli su da će rod otkupljivati, ali da još nemaju cenu. 

– Čekamo da krene žetva, pa će se suncokret prvo otkupljivati po akotnoj ceni i na kraju, kada žetva bude završena, biće formirana konačna cena – kazao je direktor zadruge Todor Gertenšman.

Agroinfo.rs/agronews.rs

BLIŽI SE ŽETVA SUNCOKRETA: Kolike će biti cene sirovine i da li se očekuje novo poskupljenje ulja?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Udeo bruto dodate vrednosti (BDV) poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi pokazuje studija „Strukturne promene u poljoprivredi i njihov uticaj na ekonomski rast u Srbiji““ koju je objavio Republički zavod za statistiku na osnovu popisa poljoprivrede iz 2023. godine.

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.

Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.

Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета