EU uvodi nove oznake roka trajanja na hrani
Foto: Unsplash
U cilju smanjenja prekomernog bacanja hrane, u EU će doći do promene kod datuma i naznaka u roku trajanja pojedinih prehrambenih proizvoda.
Već u narednim mesecima bi trebalo da dođe do izmene u EU kada je u pitanju datum roka trajanja. S obzirom na to da se mnoge namirnice mogu koristiti i nakon isteka roka, dok datum na pakovanju označava period u kom je najbolje iskoristiti neki proizvod, u EU će ovim izmenama pokušati da smanje prekomerno i nepotrebno bacanje hrane.
Prve izmene odnose se na hranu sa posebno dugim rokom trajanja. Ukoliko se ovakvi proizvodi pravilno skladište, neće imati oznaku “upotrebiti do…” koja označava krajnji preporučeni datum do kog se može jesti hrana vrhunskog kvaliteta, a radi se o proizvodima poput pirinča, testenine, kafe i ulja, navodi Fenix magazin.
Napomena "najbolje upotrebiti do...", koja označava datum do kog se proizvod može konzumiratu na vrhuncu svog ukusa ili kvaliteta, trebalo bi da bude izostavljena ili zamenjena oznakom "često dobro i nakon..."
Ono što se neće menjati, to je rok upotrebe koji ostaje za svežu hranu poput ribe, mesa i druge kvarljive robe.
Ovakav zakon o prehrambenim proizvodima priprema se zbog rezultata istraživanja koje je proveo Institut Johann Heinrich von Thünen (TI) u ime Saveznog ministarstva hrane i poljoprivrede.
Rezultati istraživanja su pokazali da uz 52 odsto sve otpadne hrane, veliki deo smeća nastaje u privatnim domaćinstvima, dok se samo u Nemačkoj svake godine baci oko 12 miliona tona hrane. Drugi deo čine velike korporacije koje više ne mogu da prodavaju svoje proizvode nakon što je istekao rok upotrebe.
Savezna kancelarija za hranu i poljoprivredu takođe je naglasila da datum do isteka roka ne znači da je hranu potrebno baciti, niti da je ona neupotrebljiva dan nakon isteka roka trajanja. Umesto toga, taj datum označava trenutak u kom hrana zadržava svoja specifična svojstva pod odgovarajućim uslovima skladištenja.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Začini osim što oplemenjuju jelo, oni su zapravo i jako zdravi. Međutim, da li ste se nekada pitali kada im ističe rok trajanja? Evo odgovora...
U Srbiji se na godišnjem nivou baci između 250.000 do čak 700.000 tona hrane. Podaci variraju iz razloga što se u našoj zemlji ostaci hrane ne razvrstavaju od komunalnog otpada. Sa druge strane, prema podacima, u našoj zemlji je pola miliona ljudi gladno.
Zahuktava se u Evropskoj uniji, inflacija, cene žitarica i hrane, kao i energije i sirovina skaču, pad proizvodnje i potrošnje teško će biti izbegnut, zbog čega preti stagflacija – ekonomski rast na nuli uz inflaciju.
Potrošnja za organsku hranu u EU je u proseku oko 50 evra, dok u nekim zemljama poput Holandije dostiže čak i 300 evra po stanovniku. U Srbiji se godišnje po glavi stanovnika potroši svega 2,4 evra za organsku hranu.
Pretpristupni fondovi u oblasti poljoprivrede su od izuzetne važnosti za razvoj srpskog agrara. Njihovo povećanje naročito se očekuje sa pristupanjem naše zemlje EU.
I pored toga što se u našoj zemlji povećavaju površine pod organskim zasadima i što je Srbija među prvim zemljama uredila pitanje zakonodavnog okvira u vezi organske proizvodnje, još uvek smo na evropskom dnu što se te proizvodnje tiče.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета