Foto:pixabay.free

Foto:pixabay.free

Male radnje, veliki marketi, zadruge i fabrike koje se bave proizvodnjom i prometom hrane od sada moraju biti prijavljeni u Centralnom registru objekata

Ministarstvo poljoprivrede je pre nekoliko dana pustilo u rad platformu koja omogućava elektronsku prijavu u Centralni registar objekata, što je zakonska obaveza za sve privredne subjekte koji se bave proizvodnjom i prodajom hrane. Male, takozvane komšijske radnje, veliki marketi, zadruge i fabrike koje se bave proizvodnjom i prometom hrane moraju biti prijavljeni u Centralnom registru objekata.

U ovom registru se evidetniraju i sve promene u njihovom poslovanju. Do sada se to radilo podnošenjem zahteva na papiru, a sada je moguće i elektronski.

Prvi korisnici usluge e-prijava kažu da je procedura veoma jednostavna. “Aplikacija vas vodi kroz sve korake. Dovoljno je da poznajete osnovni rad na računaru ili telefonu i nisu potrebne nikakve specijalne veštine. Sve se završi kroz par koraka i u nekoliko minuta. Rešenje nam je dostavljeno na mejl u roku od nekoliko dana. Ovo je veoma značajno pogotovo za nas iz unutrašnjosti jer bi naš odlazak do grada prikupljanje dokumentacije i slanje poštom značilo da za to treba oduzeti nekoliko sati i finansijske izdatke. Ovako smo sve obavili za par minuta i uz minimalne troškove”, kaže Dragan Mijailović iz “DLM Mijailović”, Ivanjica.

Digitalizaciju u poljoprivredi pozdravljaju i veliki sistemi. “Po Zakonu o bezbednosti hrane, svaki objekat i svako odgovorno lice objekta, mora da bude upisan u Centralni registar. Svaka promena adrese objekta, takođe, zahteva unos. Svaka promena je zahtevala da ručno popunjavamo obrasce, da ručno potpisujemo, da stavljamo pečat, da šaljemo poštom sa povratnicom kao dokazom o slanju, gde smo mi jako dugo čekali na to. Ovo nam je brže, lakše, uštede su velike i u papiru i u vremenu, koje nama mnogo znači i da možemo blagovremeno sve da završimo”, navodi Marijana Stanojević iz kompanije “Merkator S”.

U Ministarstvu poljoprivrede kažu da od digitalizacije korist imaju i privredna društva i država. “Nova platforma omogućava brže, jednostavnije, efikasnije za sve njih da se upišu. Nema više odlaska na šalter, oni to mogu da urade iz svoje kancelarije, plaćanje mogu da izvrše preko platforme, platforma je uvezana sa drugim bazama kao što je APR. Odličan način da se ekonomičnije i jednostavnije radi sve ono što je zakonska obaveza, a tiče se subjekata u proizvodnji hrane. Baza je jedinstvena, koristićemo je za naše analize u Ministarstvu poljoprivrede. Koristićemo je za planove kontrola procene rizika”, ističe Nenad Vujović, pomoćnik ministra poljoprivrede.

Agroinfo.rs/rts

Jednostavna procedura e-prijave

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Proizvođači mleka, članovi udruženja „Naše mleko“ i Udruženja za spas i opstanak stočarstva zapadne Srbije najavili su danas da će blokirati Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije i zatražiti ostavku ministra Dragana Glamočića, ako ih ne primi na razgovor do petka.

Agrarni izvoz Srbije u prva tri meseca ove godine iznosi 1,3 milijarde evra, 10,9 odsto više nego u istom periodu 2024. godine, saopštilo je danas Ministarstvo poljoprivrede.

Poziv mlekara i stočara nadležnim državnih organima na razgovor, zbog, kako su naveli, „neodrživog stanja u poljoprivredi“ za sada je okončan porukom da “Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ostaje otvoreno za saradnju i dijalog sa poljoprivrednim udruženjima“, ali da će udruženja morati da „pokažu svoju reprezentativnost na transparentan način“, ne navodeći na šta su tačno mislili

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pojačalo je tokom maja nadzor i kontrolu prometa hrane životinjskog porekla.

Predstavnici Vlade Srbije i predstavnici udruženja odgajivača svinja i živine su se danas dogovorili o donošenju kratkoročnih mera koje bi doprinele prevazilaženju pojedinih problema.

Premija se ostvaruje za kravlje, ovčije i kozje sirovo mleko proizvedeno i isporučeno u četvrtom kvartalu 2024. godine

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета