Klimatske promene prave sve veće probleme u agraru pa do izražaja dolazi agrotehnika

Foto: Pixabay
Klimatske promene prave sve veće probleme i izazove u sektoru poljoprivrede, pa zbog toga do izražaja dolazi primenjena agrotehnika.
Da bi se određeni problemi u sektoru agrara predupredili, neophodna je primena odgovarajućih agrotehničkih mera. Naime, uz mala ulaganja je moguće sačuvati vlagu u zemljištu koja je presudna za visok rod.
- Situacija sa zemljištem u Sremu je šarolika, kaže profesor profesor Branko Marinković. Od parcela gde ima viška hraniva, do parcela koja su siromašna odnosno izraubovana, sa 1 ili 2 odsto fosfora ne možemo očekivati rekordne prinose kao i sa parcela gde ima 40, 50 pa i preko 100mg fosfora.
Svest o potrebi kontrole plodnosti zemljišta se ipak širi, rekao profesor Marinković. Ne može se na osnovu ubeđenja proceniti kvalitet zemljišta. Analiza košta do 1200 dinara po uzorku godišnje i važi 4 godine a to nije veliki trošak za proizvođača oko koga ne bi trebalo ni razmišljati.
- Nakon skidanja ozimih useva pšenice i ječma, nisu smele parcele ostati da zemljište ne bude rastrešeno, jer kad padne kiša, voda se zadržava površinski i kad sunce upeče, veliki su gubici isparavanjem. Mi hoćemo totalima da rešimo dugogodišnji problem korova a sve je manja efikasnost letnjih padavina.
Zatim, potrebno je zaoravanje žetvenih ostataka kako bi povećali procenat humusa kako bi zemljište moglo da primi pljuskovite padavine, dodao je Marinković.
Nedostatak organskog đubriva se takođe kompenzuje zaoravanjem žetvenim ostacima jer se tako povećava prinos i čuva vlaga tj. zemljište. Ostaci se mogu i balirati ili upotrebiti za bilo koju obnovljivu energiju.
Poljoprivrednici moraju da se više prilagode klimatskim promenama a moćna mehanizacija je dobra ako se pravilno koristi.
Agroinfo.rs/rtv.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.
U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.
Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.
Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne
Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.
Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета