Malinari se nadaju ceni od 1,75 evra po kg

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Zbog pada prinosa roda maline u Čileu, poslednjih godina, daleko je veća potražnja za crvenim zlatom zbog čega domaći proizvođači mogu da se nadaju boljom cenom otkupa.

Pre svega 1,75 evra po kilogramu i to da ostane na desetogodišnjem nivou.

Evropa se otimala o malinu u jeku epidemije korona virusa, svedoče i naši proizvođači, prepoznajući je kao dobro sredstvo za jačanje imuniteta, kada je prodajna cena iz Srbije sa 250 skočila na 300-330 dinara.I ove godine malina će biti tražena, samim tim i dobro plaćena. U Čileu je, zavisno od područja, ubrano manje od 30 do 70 odsto, u Poljskoj se očekuje oko 30, a u BiH oko 40 odsto manji prinos od prošlogodišnjeg. Ovim pada u vodu svaka uobičajena priča hladnjačara da je svetsko tržište prezasićeno malinom. Niko od njih ne spominje viškove na lageru, što znači da su dobro poslovali - ukazuje za „Blic“ Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije malinara Srbije.

Održan je nedavno i sastanak Radne grupe za malinu, gde se, između ostalog, čulo da otkupljivači neće imati nikakav argument da ovogodišnji rod maline plate ispod realne cene pravdajući je slabom potražnjom na svetskom tržištu. Ovaj stav branilo je pet članova Asocijacije koji su predstavnicima ministarstava poljoprivrede i finansija i drugih nadležnih, pozivajući se na podbačaj roda u konkurentskim državama, predstavili prilike u srpskim zasadima crvenog zlata i podatke da hladnjačari više skoro i da nemaju maline na zalihama. Jedan od zahteva koji je Radnoj grupi uputila Asocijacija je da se otkupna cena maline utvrdi na desetogodišnjem nivou i da bude 1,75 evra.

 Ova cena će doneti računicu i proizvođačima, koji bi dugoročnije mogli da planiraju šta i kako. Ne znači nam ništa da nam ove godine bude plaćeno 300 dinara, pa da dođe do hiperodukcije koja bi cenu srozala trostruko. Cenom od 1,75 bili bi zadovoljni i izvoznici kojima je zbog velike tražnje ostalo svega dva-tri odsto voća otkupljenog prošle godine, i to lošije klase, sve ostalo su prodali - kaže Radović.

Opet, drastičan pad proizvodnje očekuje i srpsku malinu. Radović procenjuje da će se sa 16.000-17.000 hektara pod malinjacima u našoj zemlji letos ubrati 40 odsto manje u odnosu na prošlogodišnjih 60.000 tona. Dvadeset odsto manjka je uslovljeno lošom ekonomskom računicom zbog koje su prozvođači digli ruke od maline, deset odsto je izgubljeno zbog neobrađivanja malinjaka tokom zabrane kretanja, a isto toliko odnele su i nepovoljne vremenske prilike.

- Pitanje je da li će i ovo što je ostalo doći do hladnjače. Zbog korona virusa koji je i dalje prisutan, velika je nepoznanica da li će proizvođači moći da angažuju nandičare u strahu od zaraze, odnosno da li će berači uopšte hteti da rade. Od Radne grupe za malinu smo tražili da se utvrdi kako će se testirati proizvođači i berači. Takođe, veliko je pitanje da li će malina uopšte opstati jer se najavljuje veoma toplo leto - dodaje Radović.

Ova organizacije je, kako je malina dostigla visoku izvoznu cenu, tražila od Radne grupe da hladnjačari doplate malinu plaćenu 2019. za 160-165 dinara. Zbog prošle godine donetih 230 miliona dolara deviznog priliva našoj zemlji zahtevano je da se malina, ako ne strateškim, proglasi proizvodom od strateškog značaja za Srbiju. Asocijacija je iznela stav da treba definisati koji je okrug najbolji za koju kulturu da bi se efektivno koristile državne subvencije.

Izvor:blic.rs

Malinari se nadaju ceni od 1,75 evra po kg

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zbog niske otkupne cene šljive, od svega 25 dinara po kilogramu, proizvođači negoduju. Ipak, većina njih je krenula u branje i na području oko Prokuplja se uveliko vrši otkup.

Posle najave novih protesta i blokada puteva, na poziv Ministarstva poljoprivrede predstavnici proizvođača maline iz Arilja dogovorili su za ponedeljak novi sastanak sa otkupljivačima i proizvođačima, kom će prisustvovati i ministar poljoprivrede.

Iako je stanje useva uljane repice u Subotici s proleća nagoveštavalo dobar potencijal, mraz nakon ranog cvetanja i zakasnele padavine uticale su da se taj potencijal ipak ne ostvari. Već je prinos podbacio i najmanji je u poslednjih nekoliko godina.

Na teritoriji naše zemlje berba višnje je uveliko počela. Kvalitet i prinos ove voćne vrste se razlikuje od područja do područja, u zavisnosti od toga da li je bilo kasnih prolećnih mrazeva i grada. Međutim, u nekim mestima gde su vremenski uslovi bili povoljni ova voćka je dobrog kvaliteta.

Ja sam plaćao satnicu i prošle i ove godine ću 450 dinara. Dakle, hoće radnici da rade i za manje ako se pošteno pristupa poslu i ako se veruje gazdi

Pri kraju je berba grožđa u kolubarskom kraju, jednom od najstarijih na vinskoj mapi Srbije, a procene poljoprivrednih stručnjaka govore da će prinos biti upola manji nego lane.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета