Malinari traže 400 dinara: Ove godine bez blokada

unsplash

unsplash

Koliko će roda uopšte biti veće je pitanje od toga koliku će cenu srpska malina postići kod kuće

Već se sitno se odbrojava do početka berbe malina, a ove godine izostale su licitacije kolika bi cena „morala da bude“ i uobičajene sezonske pretnje „blokadama puteva“. Kolika će biti otkupna cena ovog čuvenog srpskog izvoznog aduta nije najvažnije pitanje ove sezone, već koliko će roda uopšte biti, piše Rina.
Usled loših vremenskih uslova, po svemu sudeći prinosi će biti prepolovljeni. Stoga malinare zanima da li će ovogodišnja cena crvenog zlata moći da pokrije troškove proizvodnje.

- S obzirom na sveukupnu situaciju i trenutna dešavanja na tržištu, očekivana cena koja se poslednjih dana pominje je 350 do 400 dinara je nešto što naši proizvođači ove godine mogu da očekuju. Naravno, uvek je nezahvalno pričati o ceni, pre nekoliko godina cena je bila 600 dinara koja je napravila vrlo velike probleme pre svega u plasmanu gde smo dobar deo naših pozicija na svetskom tržištu, pre svega u Nemačkoj izgubili – rekao je Aleksandar Leposavić iz Naučnog instituta za voćarstvo.

Iako su primenjene sve agrotehničke mere u zasadima, rani mrazevi u ariljskom malinogorju obrali su deo roda pre berbe, pa će ovogodisnji prinosi biti znatno manji od očekivanih.

– Tačno je da je to ekskluzivno voće, luksuzno voće koje kupuju uglavnom bolje platežne kategorije stanovništva, ali oni su isto tako osetljvi na bilo kakvo pomeranje. Moramo se prepozicionariti, jer smo izgubili tu neku lidersku poziciju koja se tiče količine, mada je kvalitet još uvek na našoj strani, ali ono što je mogu uslovno da kažem dobro da sve zemlje proizvođači u svetu imaju probleme u primarnoj proizvodnji, tako da su značajno pale i Ukrajina, Poljska već godinama dosta stagnira – rekao je Leposavić.

Prošle godine borba malinara i otkupljivača vodila se na nivou od 250 do 260 dinara,  u 2023. je pala na 200 dinara sa 550 do 600 dinara iz prethodne. Malinari se sa setom sećaju rekordne godine izvoznike, 2021, kada je proizvođačima plaćano od 400 do 420 dinara po kilogramu, a izvozna cena je išla od 600 do 900 dinara.

To je imalo za posledicu ove situacije danas, da su mnogi poljoprivrednici zbog te 2021. svoje malinjake proširili novim zasadima, pojavili su se i novi uzgajivači a zbog sulude trke u cenama u Srbiji koje nisu imale potporu u onima na izvoznim tržištima, na kraju su propali mnogi hladnjačari i izvoz je posustao.

 

Agroinfo.rs/D03S

Malinari traže 400 dinara: Ove godine bez blokada

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Posle najave novih protesta i blokada puteva, na poziv Ministarstva poljoprivrede predstavnici proizvođača maline iz Arilja dogovorili su za ponedeljak novi sastanak sa otkupljivačima i proizvođačima, kom će prisustvovati i ministar poljoprivrede.

Kao i svake godine, i ove se sa malinama krenulo s pričom o ceni bez koje će se „krčiti zasadi“

Ja sam plaćao satnicu i prošle i ove godine ću 450 dinara. Dakle, hoće radnici da rade i za manje ako se pošteno pristupa poslu i ako se veruje gazdi

I pored prolećnih vremenskih prilika u kalendarskoj zimi, domaći malinjaci trenutno su u dobrom stanju. Poljoprivredni stručnjaci, međutim, procenjuju da će toplo vreme doprineti da preživi i veliki broj bolesti i štetočina

Vlada Srbije odlučila je danas da će hladnjačari, koji nisu prodali prošlogodišnji rod maline, a imaju robu na zalihama, moći da uzmu kredit u Poštanskoj štedionici, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede.

Problemi u malinarstvu prisutni su u celom regionu. U hladnjačama u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji i dalje su uskladištene velike količine neprodatog voća iz prošle berbe. Na svim tržištima otkupljivači nezvanično najavljuju znatno nižu cenu od prošlogodišnje, ali s tačnim iznosom još niko ne izlazi.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета