Nedostatak sezonske radne snage i pored visokih dnevnica

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Sezonska radna snaga u poljoprivredi iz godine u godinu predstavlja sve veći problem. Iako su ovakvi poslovi često mnogo bolje plaćeni od drugih, i dalje postoji problem da se, recimo. u sezoni pristizanja voća nađe dovoljan broj radnika za branje.

Poljoprivredni proizvođači danas nude duplo veće dnevnice za branje jagoda. Problem se javlja jer ovakav posao nije nikako lak s obzirom na to da je položaj tela prilikom branja nezgodan, a ukoliko se radi o plasteničkoj proizvodnji, temperature su veoma visoke unutar plastenika. I pored toga što se danas za ovakav posao može zaraditi i 3.000 dinara za dan, radnika nema dovoljno.

U Šabačkom kraju se susreću sa ovim problemom sa jedne strane zbog pandemije, a sa druge jer je u ovaj kraj došla japanska firma koja je zaposlila 3.500 radnika. Još jedan od razloga nedovoljnog broja radne sezonske snage je to što se ovakvi poslovi obavljaju na osnovu ugovora o radu ili ugovora o privremeno povremenim poslovima, što dodatno odbija sezonske radnike jer se u ovom slučaju ne vodi posebna evidencija o njihovom angažovanju.

Kada su u pitanju sezonski poslovi, najtraženiji su berba, žetva, sadnja, sortiranje, priprema zemljišta i slično.

Sezonski radnici se i dalje vode kao nezaposleni i ne utiču na broj nezaposlenih u Srbiji.

Agroinfo.rs

Nedostatak sezonske radne snage i pored visokih dnevnica

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.

Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.

Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета