Otkupna cena pšenice će se znati kad država odobri novac za otkup

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Predstavnici Ministartva poljoprivrede Srbije obećali su danas Nezavisnoj asocijaciji poljoprivrednika Srbije da će direkcija Robnih rezervi objaviti otkupnu cenu pšenice čim Vlada odobri novac za otkup, rekao je predsednik Skupštine tog udruženja Ivan Vučković

Posle sastanka u Ministarstvu poljoprivrede on je rekao Beti da su Robne rezerve pre deset dana uputile zahtev Vladi da obezbedi novac za otkup pšenice, i da su predstavnici tog udruženje zamoljeni da sačekaju na odgovor do kraja sledeće nedelje.

Nezavisna asocijacija poljoprivrednika Srbije tražila je da Robne rezerve pre žetve objave otkupnu cenu pšenice od 22 dinara po kilogramu, a pre dva dana je odložila protest zbog toga što se na odgovor čeka mesec dana.

Vučković je rekao da je to Udruženje predložilo da otkupna cena pšenice bude 22 dinara po kilogramu, jer je prošle godine, kad je rod bio mnogo bolji, otkupna cena bila 20 dinara.

Dodao je da predstavnici Ministarstva poljoprivrede na današnjem sastanku nisu bili protiv tog predloga.

“Otkupljivači pšenice su planirali da je plate 17-18 dinara po kilogramu, pa je kasnije prodaju po višim cenama, a proizvodjači nemaju gde da je uskladište i čekaju da je posle žetve prodaju po višoj ceni”, rekao je Vučković.

Istakao je da poljoprivrednici ne traže nerealnu cenu, jer stočno brašno koje sadrži najvećim delom pšeničnu ljusku košta 23 dinara po kilogramu.

Vučković je rekao da su od Ministartva poljoprivrede tražili da reši problem registracije kombajna uvezenih iz EU.

“Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije za registraciju kombajna kako bi mogli da putevima stignu do njiva, traži odjavu saobraćajne dozvole u zemlji iz koje su uvezeni”, rekao je Vučković.

Problem je što se kombajni i druge poljoprivredne mašine brzine do 20 kilometara na sat, ne registruju u zemljama EU, te se ne može odjaviti registracija da bi kombajn bio registrovan u Srbiji.

Izvor:beta

 

Otkupna cena pšenice će se znati kad država odobri novac za otkup

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas odluku da će biti zadržana ista granična vrednost aflatoksina M1 u sirovom mleku od 0,25 μg (mikrogram) /kg u narednih godinu dana, odnosno do 1. decembra 2025. godine.

Povodom toga što se od strane pojedinih asocijacija proizvođača mleka na društvenim mrežama i Viber grupama asocijacija širi lažna i netačna vest o ukidanju premija za mleko, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obaveštava javnost o sledećem:

Posle najave novih protesta i blokada puteva, na poziv Ministarstva poljoprivrede predstavnici proizvođača maline iz Arilja dogovorili su za ponedeljak novi sastanak sa otkupljivačima i proizvođačima, kom će prisustvovati i ministar poljoprivrede.

Srpske šume prepune su divljeg samoniklog voća, a među 1.000 vrsta nalaze se i divlja borovnica, jagoda, kupina, drenjina, trnjina na kojima pojedini berači tokom leta zarade solidnu sumu novca.

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Vlasnici poljoprivrednih parcela koje se izdaju u zakup, posebno oni koji plaćaju zakup zemljišta, suočiće se s novim pravilima kako bi ostvarili pravo na državne subvencije.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета