Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Centar za prikupljanje, preradu i plasman meda u Rači svečano je otvorila premijerka Srbije Ana Brnabić čime su nakon više od dve godine pčelari Srbije dobili svoju takozvanu kuću meda. U centar će pristizati med iz cele Srbije a pčelarima se na ovaj način omogućava siguran plasman proizvoda bez posrednika a 90 odsto meda koji se prikupi ići će na inostrano tržište

Centar za prikupljanje, preradu i plasman meda u Rači je dugogodišnje ostvarenje ideje pčelara da se na jednom mestu omogući siguran plasman proizvoda bez posrednika.

“Ovaj projekat za mene bio je primer kako država može da pomogne i da radi sa jednim savezom i sa lokalnim samoupravama da promovišemo regionalni razvoj, da promovišemo i pomognemo i udruživanje i zadrugarstvo i da pomognemo našu poljoprivredu”, rekla je Ana Brnabić, predsednica Vlade Republike Srbije.

“To je nešto što je zaista veoma važno za sve nas, a važno je i za celu poljoprivredu gde drugi poljoprivrednici mogu da vide da je to moguće pa da onda i oni krenu nešto slično jer kao što vidite sve se može. Kada smo počeli da radimo sve ovo mi smo imali samo 40.000 evra na računu i do danas je sve ovo koštalo preko milion i 500.000 evra”, rekao je Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije.

Centar za prikupljanje meda je kapaciteta od 3.600 tona pa će med iz cele Srbije stizati u Raču.

“Kada nam se povoljno nudi ta sigurnost nije na odmet prevaliti i dug put i dati med u sigurne ruke odnosno znati da svoj proizvod dajete onom ko će ga i adekvatno platiti”, rekao je Ivica Kostić, pčelar iz Surdulice.

Prema rečima Dejana Stefanovića, pčelara iz Požarevca, vrlo je bitno što će 90 odsto proizvodnje meda ići na inostrano tržište. ”Ima zainteresovanih sa svih strana. Postojali su pregovori i sa Japanom i sa Zapadnom Evropom i Rusijom i Amerikom, videćemo šta ćemo realizovati. Osnovni cilj je da nemamo preprodaju meda”, kaže Stefanović.

Na ovaj način šumadijska opština Rača postaje opština meda a u planu je i razvoj lekovitog turizma odnosno lečenje pčelinjim proizvodima.

Izvor:agronews.rs

Otvoren pogon Naš med u Rači

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Masovno uginuće pčela u Srbiji pretvara se u pravu ekonomsku katastrofu - šteta bi mogla da premaši čak 100 miliona evra, procenjuju stručnjaci iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.

Izveštaji o masovnom uginuću pčela i praznim košnicama stižu iz skoro svih krajeva Srbije. Pomor je ponegde i sto odsto

Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti

Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći

Cene poljoprivrednog zemljišta u Srbiji dostižu nivoe Evropske unije, s najskupljim hektarima u Sremu. Stranci ne mogu biti vlasnici, dok investitori i ratari sve više ulažu u plodne oranice.

Pušten u rad prvi gradski medomat u Sremskoj Mitrovici, prilikom prezentacije rezultata projekta Zasnivanje ekonološki prihvatljive proizvodnje meda u blizini SRP Zasavica

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета