Proizvođači vina pogođeni vanrednom situacijom

Foto:Pixabay
Mere obustave rada kafića, hotela i restorana uticale su negativno na proizvođače vina. Zbog celokupne situacije kako u većim tako i u manjim vinarijama problem nastaje i u gomilanju zaliha vina iz prethodne godine čime se povećavaju troškovi proizvodnje i za ovu sezonu
Najveću prodaju, pored ugostiteljskih objekata, vinarije su imale u vinotekama dok je kod većih proizvođača vina obustavljen i izvoz.
Zbog celokupne situacije kako u većim tako i u manjim vinarijama problem nastaje i u gomilanju zaliha vina iz prethodne godine čime se povećavaju troškovi proizvodnje i za ovu sezonu.
Vinarija ”Aleksandrović” u selu Vinča kod Topole sa 75 hektara vinograda jedna je od najvećih vinarija u Šumadiji. Godišnja proizvodnja ove vinarije iznosi i do 300.000 boca vina, a oko 25 odsto odlazi u izvoz. “Mi smo apsolutno pogođeni iz prostog razloga što su naši kupci kako u zemlji tako i u regionu i u daljim izvoznim tržištima prvenstveno restorani, vinski barovi, hoteli i vinoteke dakle kako je to stalo stala je i naša prodaja”, navodi Božidar Aleksandrović, iz vinarije ”Aleksandrović”.
Zbog novonastale situacije vina se prodaju preko interneta i preko klubova ljubitelja vina međutim to nije dovoljno da pokrije velike troškove proizvodnje.
“Potrebno je primiti novo grožđe i potrebno je osloboditi sudove, bačve i buriće, tankove sa vinima iz berbe iz 2019. godine što iziskuje neverovatne investicije i ulaganja – po jednom hektaru negde oko 4.000 evra je potrebno investirati do berbe”, isiče Aleksandrović.
Pored većih vinarija problem takozvanog finansiranja zaliha vina iz prethodne godine pogađa i manje vinarije. Nemanja Arsenijević u svojoj vinariji u selu Vinča proizvodi oko 30.000 boca vina godišnje.
“Naravno problem će biti i sa naplatom, problem će biti i pokrenuti ponovo taj proces rada a što se tiče same proizvodnje vina polako nam se gomilaju zalihe. Mislim da ćemo negde od avgusta uspeti nekako da se vratimo na neki nivo od februara, januara koji smo ostvarili za sebe kada je prodaja u pitanju”, navodi Arsenijević.
Obustavljen vinski turizam
Vinski turizam čija sezona počinje sa prvim prolećnim danima takođe je obustavljen. Za sada se vinari iz Šumadije nadaju da će do berbe uspeti da povrate prodaju koju su imali pre proglašenja pandemije.
Izvor: agronews.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Udeo bruto dodate vrednosti (BDV) poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi pokazuje studija „Strukturne promene u poljoprivredi i njihov uticaj na ekonomski rast u Srbiji““ koju je objavio Republički zavod za statistiku na osnovu popisa poljoprivrede iz 2023. godine.
Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.
Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti
Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći
Cene poljoprivrednog zemljišta u Srbiji dostižu nivoe Evropske unije, s najskupljim hektarima u Sremu. Stranci ne mogu biti vlasnici, dok investitori i ratari sve više ulažu u plodne oranice.
U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета