Rastu cene kukuruza i pšenice na berzi

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Tokom protekle nedelje na novosadskoj Produktnoj berzi došlo je do rasta cene kukuruza i pšenice, dok soja beleži stagnaciju cene. Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 2.746 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 56.023.264 dinara

Kukuruz je zadržao količinski primat u trgovanju u odnosu na ostale primarne poljoprivredne proizvode sa ukupno prometovanom količinom od 1.450 tona. Kupci su uglavnom bili izvoznici u zemlje regiona. Ugovori su zaključeni u cenovnom rasponu od 16,80 din/kg do 17,50 din/kg bez PDV-a (18,48 din/kg do 19,25 din/kg sa PDV-om). U odnosu na prethodnu nedelju, cena ove žitarice je viša za 4,48%. Ponude na paritetu CPT luka nije bilo, zbog cene na domaćem tržištu koja je iz dana u dan rasla.

Kupoprodajni ugovor za soju je zaključen po ceni od 43,50 din/kg bez PDV-a (47,85 sa PDV-om). Na osnovu ponude i potražnje možemo reći da je ova uljarica zadržala isti cenovni nivo u odnosu na prethodnu nedelju. Na domaćem tržistu više interesovanja je bilo za sojom novog roda. Tražnja je bila na cenovnom nivou od 335 eur/t u dinarskoj protivvrednosti na dan plaćanja po srednjem kursu NBS, na paritetu CPT luka sa isporukom robe septembar/oktobar.

Pšenica minimalne hektolitarske mase 76 kg prometovana je po ceni od 18,00 din/kg bez PDV-a (19,80 sa PDV-om), dok je kupoprodajni ugovor za pšenicu sa boljim parametrima kvaliteta (hl 79 kg) zaključen po ceni 18,50 din/kg bez PDV-a (20,35 din/kg sa PDV-om). U odnosu na prethodnu nedelju cena je viša za 2,43%.

Stočni ječam rod 2020. godine (hl 65) prometovan je po ceni od 14,80 din/kg bez PDV-a (16,28 sa PDV-a).

agronews.rs

Rastu cene kukuruza i pšenice na berzi

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Doprinos sektora poljoprivrede i agroindustrije rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 2001. do 2023. godine je minimalan, pokazuju podaci RZS-a.

Na obroncima Suve planine, na izlazu iz Sićevačke klisure smestilo se selo Tamnjanica, koji mnogi danas nazivaju srpskom Provansom. Zahvalujući svom položaju, ruža vetrova ovde ne prestaje tokom cele godine, a to su kažu idealni uslovi za gajenje brojnih autohtonih vrsta biljaka, voća i vinove loze.

U nekom selu živeli su čovek i žena, čovek na njivi, a žena radila u kući. Čovek bi odmah, čim bi dan osvanuo, uhvatio volove i otišao u polje orati, a žena bi ostala kod kuće radeći, te bi mu uvek donela ručak na njivu.

Pre okopavanja kukuruza i pasulja moralo se obaviti neke predradnje kako bi alatke za takve radnje nilo u potpunosti spremno.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета