Danas sastanak proizvođača mleka zbog niske otkupne cene koja ugrožava njihov opstanak

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Zbog izuzetno niske otkupne cene sirovog mleka, koja u prethodnih šest godina u proseku iznosi nepunih 30 dinara po litru, Udruženi proizvođači mleka održaće danas sastanak na Novosadskom sajmu.

Udruženi proizvođači mleka pozivaju premijerku, ministre finansija, pravde, trgovine i poljoprivrede, kao i predsednika PKS, na sastanak sa farmerima i mlakarima kako bi pokušali da pronađu održivo rešenje za mlečno govedarstvo Srbije.

- Suština cele problematike je da mi stvarno problem ne možemo rešiti ukoliko država ne uvede vanredno stanje u ovoj oblasti. Mi nemamo na raspolaganju nijedan zakonski mehanizam da bismo mogli nekako da prebrodimo ovaj debakl - kaže Sanja Bugarski, predsednica Saveza udruženja odgajivača goveda u Srbiji.

Bugarski ističe da proizvođači mleka rade 365 dana u godini, bez prava na godišnji odmor. Dodaje da nakon uplata doprinosa i odlaskom u penziju koja je niža od socijalnih davanja ljudima koji su socijalni slučajevi, to i sami postanu, a svojim radom doprinose razvoju društva i privrede na više načina.

- Mi smo šest godina bili strpljivi, čekali. Mislili smo da će porasti cena sirovog mleka, ali na našu veliku žalost, desila se korona, pa se smanjila prodaja. Ministarstvo poljoprivrede jeste naše matično ministarstvo, ali ovde je sada reč o ekonomiji. -

Ona naglašava da su najveća ulaganja u poljoprivredi upravo u ovoj oblasti - po jednom grlu ili visokomlečnoj kravi neophodno je investirati oko 10.000 evra da bi se ispunili svi uslovi za dostojan uzgoj životinja.

- Država Srbija sve ove godine izdvaja sredstva da nas podstakne i olakša proizvodnju, međutim, zbog nepovezanog sistema u lancu ove proizvodnje, zloupotrebe prerađivača i drugih činilaca, zarada ne završava kod nas, nego se prelije u tuđe džepove. Pokušavali smo da izvršimo pritiske na prerađivače da se udostoje i cenu sirovog mleka podignu na nivo na kom mi kao farmeri nećemo propasti. Na našu veliku žalost, nalazimo se na dnu i nestaćemo ako se ovako nastavi. Ukoliko ne pronađemo održivo strateško rešenje, u Srbiji neće postojati proizvodnja mleka, a samim tim i mesa. Mi smo bili izuzetno strpljivi, međutim, svi se nalazimo u bankrotu, bez trunke preuveličavanja situacije - rekla je Bugarski za medije.

Prema njenim rečima, mlekari traže da se uvede zaštitna minimalna proizvođačka cena mleka:

- Mi smo socijalni slučajevi, roboti koji rade svaki dan i ako mi ne zaslužujemo da živimo pristojno, ja ne znam ko zaslužuje. Prema našim kalkulacijama, otkupna cena litra mleka trebalo bi da bude 56,6 dinara. -

Agroinfo.rs/Glas javnosti

Danas sastanak proizvođača mleka zbog niske otkupne cene koja ugrožava njihov opstanak

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poziv mlekara i stočara nadležnim državnih organima na razgovor, zbog, kako su naveli, „neodrživog stanja u poljoprivredi“ za sada je okončan porukom da “Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ostaje otvoreno za saradnju i dijalog sa poljoprivrednim udruženjima“, ali da će udruženja morati da „pokažu svoju reprezentativnost na transparentan način“, ne navodeći na šta su tačno mislili

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pojačalo je tokom maja nadzor i kontrolu prometa hrane životinjskog porekla.

Uprava za agrarna plaćanja pri Ministarstvu poljoprivrede raspisala je javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje za investicije u unapređenje i razvoj ruralne infrastrukture a zainteresovane lokalne samouoprave

U Srbiji broj goveda manji je u 2024. godini nego u 2023. za 3,7 odsto.

Vlada Republike Srbije opredelila je u 2025. godini ukupno 135 miliona dinara za podsticaje u okviru Programa podrške razvoju preduzetništva, od čega je 50 miliona dinara namenjeno konkretno za podršku ženama na selu.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета