Sporazum o saradnji za lakši izvoz na tržište Rusije

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Sporazum između vlada Srbije i Rusije o saradnji u oblasti biljnog karantina i zaštite bilja doprineće olakšavanju procedura i smanjenju barijera prilikom izvoza srpskih proizvoda.

Sporazum se odnosi na izvoz voća i povrća, semenog i sadnog materijala i ostalih proizvoda biljnog porekla koje podležu fitosanitarnom pregledu iz Srbije na tržište Rusije, izjavila je u Narodnoj skupštini ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević, obrazlažući Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između vlada Srbije i Rusije o saradnji u oblasti biljnog karantina i zaštite bilja.

Kisić Tepavčević je rekla da je poslednjih godina intenzivirana saradnja između Srbije i Rusije u fitosanitarnoj oblasti.

– Imajući to u vidu, a usled povećanja izvoza pošiljaka koje podležu obaveznom fitosanitarnom pregledu, uglavnom voća i povrća, i pojačanom kontrolom koju je uvela ruska strana radi sprečavanja uvoza robe iz zemalja kojima je Rusija uvela sankcije, javila se potreba za inoviranjem postojećeg sporazuma između Vlade Rusije i Vlade Savezne Republike Jugoslavije u oblasti karantina i zaštite bilja koji je potpisan 31. oktobra 1996. godine – kazala je Kisić Tepavčević.

Ona je navela da su tokom 2018. godine sa ruskom stranom otpočeli pregovori na usaglašavanju teksta i potpisivanju sporazuma između vlada Srbije i Rusije o saradnji u oblasti biljnog karantina i zaštite bilja.

– Potpisan sporazum doprineće olakšavanju procedura i snižavanju barijera prilikom izvoza iz Srbije na tržište Ruske federacije, pre svega voća i povrća, semenog i sadnog materijala i ostalih proizvoda biljnog porekla koji podležu fitosanitarnom pregledu – rekla je Kisić Tepavčević.

Takođe, navela je, sporazum pruža osnova za dalje i detaljnije uređenje svih pitanja iz fitosanitarne oblasti, kako u pregovorima tako i nivou stručnih službi obe zemlje.

To će, dodala je, doprineti povećanju obima robne razmene proizvoda biljnog porekla, a proizvođačima i izvoznicima obezbediti veći profit.

Agroinfo.rs/agrotv.net

Sporazum o saradnji za lakši izvoz na tržište Rusije

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti

Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći

Cene poljoprivrednog zemljišta u Srbiji dostižu nivoe Evropske unije, s najskupljim hektarima u Sremu. Stranci ne mogu biti vlasnici, dok investitori i ratari sve više ulažu u plodne oranice.

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Izvoz borovnica i brusnica iz Srbije porastao je 32 puta od 2015. do 2022. godine i sa vrednošću izvoza od 27 miliona evra Srbija se nalazi na 16. mestu u svetu po izvozu ovog bobičastog voća. Više od 27 miliona evra za izvoz.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета