Srbija može da očekuje 650 miliona dolara od izvoza voća

Foto: pixabay.com
Srbija bi ove godine od izvoza voća mogla da ostvari devizni priliv od oko 650 miliona dolara, uprkos tome što će rod biti manji oko pet odsto nego prošle godine, ocenjuje stručnjak za vočarstvo Zoran Keserović, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu
On je za Betu rekao da su prve prognoze bile da će rod biti veći od osam do deset odsto u odnosu na 2019. godinu, ali da su prošlogodišnje suše ostavile veće posledice na voću nego što se očekivalo. “Suša u julu, avgustu i septembru 2019. godine oštetila je voće i ove godine imamo oko 30 odsto plodova, naročito kod šljiva koji su se formirali kao blizanci i mogu jedino u preradu”, rekao je Keserović.
Dodao je da je Srbija za prva tri meseca ove godine izvezla oko 56.000 tona jabuka po prosečnoj ceni od 0,73 evra po kilogramu. Istakao je da je Srbija 2019. godine samo na izvozu jabuka ostvarila devizni priliv od oko 120 miliona dolara.
Keserović je rekao da se ove godine očekuje rod voća od 1,2 do 1,3 miliona tona i da će se voće tražiti, a da će zbog smanjene ponude cene biti visoke, najviše u poslednjih deset godina.
Država ne radi na unapređenju tehnologije proizvodnje malina
Država, kako je ocenio, ništa nije uradila da se unapredi tehnologija proizvodnje malina čijim se izvozom ostvaruje najveći devizni priliv posle izvoza pšenice. “Maline ne mogu da se uzgajaju bez navodnjavanja i protivgradnih mreža, a sadni materijal ne sme da bude zaražen virusom”, rekao je Keserović.
Greška je, prema njegovim rečima, napravljena 2006. godine kada su uništeni zasadi koji su bili zaraženi virusom fitoftora, ali nije nabavljen novi, bezvirusni sadni materijal, već su se maline razmnožavale iz izdanaka postojećih “jer Evropa neće ili nema da nam proda bezvirusni sadni materijal”. “To je početak urušavanja proizvodnje maline”, rekao je Keserović.
On je istakao da se u Srbiji ne čuje reč stručnjaka i da u Ministarstvu poljoprivrede sede nekompetentni ljudi zbog vladavine partokratije.
Keserović je dodao da je u Srbiji poljoprivreda strateška grana privrede i da niko ne govori da proizvodnja jabuka zapošljava mnogo ljudi. “U redu je da se razvijaju i izvoze informacione tehnologije, ali od izvoza voća žive cele porodice i zapošljavanju dodatnu radnu snagu”, objasnio je Keserović.
Dodao je da se dosta povratnika interesuje za investiranje u intezivnu proizvodnju voća u Srbiji.
Izvor:agronews.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Srpska IT kompanija Coming nedavno je nagrađena na 30. Međunarodnom sajmu poljoprivrede Agrotech u Kjelceu u Poljskoj, gde je predstavila robota za rad u poljoprivredi.
Masovno uginuće pčela u Srbiji pretvara se u pravu ekonomsku katastrofu - šteta bi mogla da premaši čak 100 miliona evra, procenjuju stručnjaci iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.
Udeo bruto dodate vrednosti (BDV) poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi pokazuje studija „Strukturne promene u poljoprivredi i njihov uticaj na ekonomski rast u Srbiji““ koju je objavio Republički zavod za statistiku na osnovu popisa poljoprivrede iz 2023. godine.
Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.
Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti
Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета