Srbija najveći proizvođač soje, posle Italije

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Soja je biljka koja nema dugu istoriju u gajenju u Srbiji.

Bilo je naglih skokova u njenoj proizvodnji 1975. (sa 4,4 hiljade tona u 1974, na 20,9), u 1982. (sa 84,6 na 179,6) i u godini bombardovanja Srbije (sa 159,9 u 1998. na 294 hiljade tona), da bi tek u poslednje tri godine imali kontinuirani rast proizvodnje: sa 461 hiljada tona u 2017, na 645,6 u 2018, 700,5 u 2019. i 806 hiljada u 2020.

Srbija je drugi evropski proizvođač soje, nakon Italije, sa tendencijom da postane najveći u Evropi. U 2019. je imala tačno četvrtinu proizvodnje u EU, i u 2020. je sigurno povećala ovaj odnos.

I kada se spustimo na nivo evropskih regiona dolazimo do činjenice da je Vojvodina na prvom mestu, Šumadija i Zapadna Srbija na 24, Beograd na 26. a Južna i Istočna Srbija na 51. među više od 300 regiona u Evropi.

 

Izvor:ekapija.com

Srbija najveći proizvođač soje, posle Italije

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Srbija je zemlja vina, a vinogradarstvo i vinarstvo vekovima su deo našeg identiteta, kulture i tradicije.

Više od pola miliona gazdinstava danas čini osnovu srpske poljoprivrede, ali broj ljudi i domaćinstava koja opstaju od proizvodnje hrane iz godine u godinu opada.

Na prvom mestu nalazi se Azerbejdžan, koji je u 2025. godini izvezao jabuke u vrednosti od 60 miliona dolara, dok je Kina u istom periodu izvezla 50 miliona dolara jabuka

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo raspisao je konkurs za dodelu sredstava za finansiranje intenziviranja korišćenja poljoprivrednog zemljišta kojim raspolažu visoko obrazovne ustanove, srednje poljoprivredne škole i ostale srednje škole koje obrazuju učenike poljoprivredne struke putem nabavke opreme, a za koji je opredeljeno ukupno 32 miliona dinara.

Srbija je u poslednjih nekoliko godina postala jedan od značajnijih izvoznika povrća u regionu, a godišnji izvoz dostiže čak 130.000 tona.

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo raspisao je drugi konkurs za raspodelu bespovratnih sredstava iz budžetskog fonda za razvoj lovstva AP Vojvodine za 2025. godinu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета