Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Zbog nedostatka vlage u zemljištu u problemu su svi usevi u Šumadijskom i Pomoravskom okrugu i dobra i ujednačena kiša potrebna je pšenici, kukuruzu, suncokretu, soji, povrću koje se uzgaja na otvorenom, krmnom bilju, kupinama, ocenili su za Tanjug poljoprivredni stručnjaci iz Jagodine

Đurđevdanska kiša, prva obilnija ovog proleća, a zima je bila suva, pomogla je ravnomernom nicanje kukuruza, iako ima parcela na kojima je nikao neujednačeno, ali i pšenici, ističu oni.

Pšenica sada lepo izgleda, u fazi je klasanja, cvetanja i nalivanja zrna i kiša joj je potrebna, da bi se ostavrio pun prinos u žetvi. Na nekim parcelama vide se požutele biljke i ispucala zemlja.

Posebno su ugrožene parcele gde nije sejano deklarsano seme, nego seme sa “tavana” i gde nije primenjena puna agrotehnika, upozoravaju oni, ne želeći da prognoziraju kakav će biti prinos.

U Pomoravskom okrugu, koga čine grad Jagodina i opštine Ćuprija, Despotovac, Paraćin, Svilajnac i Rekovac, ozimim žitaricama: pšenicom, tritikalom i ječmom zasejano je oko 20.000 hektara a kukuruzom oko 55.000 hektara.

U Pomoravskom i Šumadijskom okrugu, u kojima je pod oranicama i baštama više od 236.000 hektara, za poslednjih 35 godina količine padavina su smanjene za oko 900 milimetara, suše su sve češće i poprimaju karakter elementarnih nepogoda, a samo 1% zemljišta se navodnjava, stoji u analizi stručnjaka Sektora za poljoprivredu Regionalne privredne komore za Šumadiju i Pomoravlje.

Prema toj analizi, u Pomoravskom okrugu zbog suše proizvodnja kukuruza, tradicionalne najzastupljenije žitarice, smanjena je za 40%, povrća 65%, krmnog bilja 31%, šećerne repe i soje 20%, suncokreta 14,6%.

Uz smanjenje količine padavina, situaciju još težom čine visoke temperature vazduha, sve više tropskih dana leti i nedovoljne rezerve zimske vlage.

iZVOR:agronews.rs

Suša smanjuje prinos useva

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

Memorandum o saradnji u oblasti poljoprivrede između Srbije i Hondurasa potpisali su danas srpski ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović i zamenik ministra spoljnih poslova Hondurasa Herardo Tores Selaja, kao ovlašćeni potpisnik.

Poljoprivrednici zahtevaju smenu celokupnog vrha Ministarstva poljoprivrede na čelu s ministrom Aleksandrom Martinovićem, skupštinskog Odbora za poljoprivredu na čelu s Marijanom Rističevićem i premijera Miloša Vučevića. Koje sve probleme imaju?

Poljoprivredna inspekcija izvršila je od 1. januara ove godine ukupno 3.090 kontrola u kojima nije pronađeno nijedno fiktivno gazdinstvo, kažu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Uprava za agrarna plaćanja obavestila je danas poljoprivredne proizvođače da je počela isplata dodatnih 10.000 dinara svima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2024. godini, navedeno je na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета