Svakodnevne kiše odlažu žetvu pšenice
Foto:Pixabay.com
Direktor Udruženja za unapređenje proizvodnje i izvoz žita i uljarica ”Žita Srbije” Vukosav Saković rekao je da svakodnevne kiše još nisu ugrozile kvalitet pšenice, ali će žetva biti odložena
On je za Betu rekao da pšenica još nije sazrela, a da prevelika vlaga zbog toga ne može da izazove klijanje zrna, što bi se desilo da je zrela i što bi smanjilo kvalitet.
– Obilne padavine još ne prave problem pšenici jer nije sazrela, a ni prolećnim usevima, ali je prekinuta žetva ječma i odložena pšenice – rekao je Saković.
Dodao je da kiša ne može da smanji rod, ali ako produži može da smanji kvalitet zrna.
– Sudeći prema trenutnom stanju prinos će biti bolji nego što se procenjivalo jer je posle suše u rano proleće kiša popravila stanje pšenice – rekao je Saković.
Ukupan rod pšenice na zasejanih 570.000 hektara u Srbiji se u ovom trenutku procenjuje na oko 2,5 miliona tona, a prosečan prinos na oko 4,5 tona po hektaru.
To je, kako je rekao na nivou prosečnog petogodišnjeg prinosa, a rekordan je bio 5,1 tona po hektaru.
U Sremu je, prema njegovim rečima, prinos ječma ove godine pre kiše bio od šest do osam tona “što je daleko od očekivanog”.
Predsednik Skupštine Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Ivan Vučković rekao je da je “krajnje vreme da stane kiša, a da je posle toga potrebno tri-četiri sunčana dana da bi se dovršila žetva ječma, a počela žetva pšenice”.
– Pšenica još nije sasvim zrela i izdržava kišu bez posledica, ali ako nastavi biće haos jer će opasti i kvalitet i prinos -rekao je Vučković.
agronews
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Srbija je zemlja vina, a vinogradarstvo i vinarstvo vekovima su deo našeg identiteta, kulture i tradicije.
Više od pola miliona gazdinstava danas čini osnovu srpske poljoprivrede, ali broj ljudi i domaćinstava koja opstaju od proizvodnje hrane iz godine u godinu opada.
Na prvom mestu nalazi se Azerbejdžan, koji je u 2025. godini izvezao jabuke u vrednosti od 60 miliona dolara, dok je Kina u istom periodu izvezla 50 miliona dolara jabuka
Srbija je u poslednjih nekoliko godina postala jedan od značajnijih izvoznika povrća u regionu, a godišnji izvoz dostiže čak 130.000 tona.
Najviše su kupili Italijani više od 170.000 tona, na ostala tržišta preko luke Konstanca više od 49.000, dok je ostatak završio kod naših tradicionalnih kupaca iz bivših jugoslovenskih republika.
Imate nedelju dana da sklonite tu biljku, a u slučaju da to ne uradite, nadležni iz javnog zelenila u vašem gradu će izvršiti uklanjanje, a vi ćete morati da to platite, zapretio je ministar.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета