Težak položaj sezonskih radnika u poljoprivredi

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

U periodu pandemije, i pored njihove važne uloge u poljoprivredi zemalja EU, uveliko se pogoršao položaj sezonskih radnika, pogotovo na zdravstvenom planu

“Sezonski radnici su ključni za sektor poljoprivrede kada je reč o žetvi, setvi i uzgajanju, posebno u ovoj sezoni”, saopštila je u martu Evropska komisija, pozivajući zemlje Evropske unije da obezbede da oni lako putuju, nakon propisanog medicinskog skrininga.

Iako je zbog pandemije obustavljen putnički avio-saobraćaj i zatvorene granice između zemalja Evropske unije, sezonski poljoprivredni radnici iz Rumunije i drugih istočnoevropskih država su među retkima kojima je i dalje dozvoljeno da se ukrcaju na avion ili da putuju na rad u inostranstvo, piše briselski portal Politiko.

Međutim, dodaje Politiko, nakon što su u stotinama putovali u prepunim autobusima na putu ka rumunskim aerodromima i delili sobe na farmama u Nemačkoj, mnogi sezonski radnici su ocenili da je zdravlje ljudi iz Istočne Evrope manje važno od zaliha hrane Zapadne Evrope.

“Ko će biti odgovoran kada sezonski radnici počnu da umiru”, upitala je Ramona Duminiciou iz rumunskog udruženja Eko Ruralis, koje predstavlja seljake.

Ona je rekla da težak rad u lošim uslovima nije ništa novo za te radnike, ali da je njihova situacija postala vidljivija zbog putovanja na koja kreću u vreme pandemije.

“Ne znam da li je EU u mogućnosti da odustane od ovog modela razvoja zasnovanog na radu siromašnih. Nemogućnost bloka da obezbedi da ne postoje građani drugog reda njegov je najveći neuspeh”, ocenila je Duminiciou. “Zašto Nemci ne mogu sami da beru svoju šparglu”, upitala je.

Politiko navodi da su neki to i probali. Nemačka, Velika Britanija i Francuska pozvale su ljude koji su radili u restoranima i drugim sektorima pogođenim pandemijom da odu da rade na farmama za svoje države.

Loš odziv i nedostatak iskustva onih koji su se odazvali doveli su, međutim, do toga da se nemački i britanski farmeri ponovo okrenu istočnoevropskim radnicima.

“Istočnoevropski radnici su ključni deo plana da stavimo ljudima na tanjire hranu koju mogu da priušte”, kaže Tom Bredšou, potpredsednik britanskog Sindikata farmera.

Kaže da je to zato što oni razumeju prirodu posla i zbog iskustva sa sobom donose i produktivnost.

Bredšou dodaje da će oni biti ključan deo obuke lokalnih ljudi, s obzirom na to da Velikoj Britaniji treba oko 70.000 poljoprivrednih radnika za berbu krastavaca, salate, boba, biljaka i voća.

Rumuni koji dolaze godinu za godinom, uglavnom su iz ruralnih predela, tako da su navikli na poljoprivredne poslove i žele da zarade više nego što bi mogli kod kuće.

Prosečna neto zarada u Rumuniji je u januaru bila oko 650 evra, ali seljaci mogu jednomesečnim poljoprivrednim radom u inostranstvu da zarade najmanje dvostruko više.

Izvor: agronews.rs

Težak položaj sezonskih radnika u poljoprivredi

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.

Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.

Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета