U Srbiji cena jestivog ulje porasla 45 odsto

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Jestivo ulje, prema podacima zvanične potrošačke korpe, poskupelo je za 45 odsto, pa je cena litra rafinisanog suncokretovog ulja premašila 200 dinara i u pojedinim velikim trgovinskim lancima dostiže 225 dinara.

Kako prenosi danas portal N1, za prosečnu platu sada može da se kupi 84 litra jestivog ulja manje nego godinu dana pre.

Faktore za uzlazni trend kretanja cena ulja na domaćem tržištu treba tražiti na svetskom tržištu, jer je cena uljarica na svetskim berzama porasla delom zbog manjeg roda u 2020. što je uslovilo nižu ponudu, i zbog toga što su se finansijski fondovi u pandemijskim uslovima poslovanja preorijentisali na ulaganja u poljoprivrednu robu.

Direktorka „Žita Srbije“ Sunčica Savović rekla je da eventualnu stabilizaciju cena ne treba očekivati pre završetka žetve u Rusiji i Ukrajini, koje su najveći svetski proizvodjači, odnosno pre dospeća novih količina ulja na svetsko tržište. Ona je ukazala da, pored toga, treba imati u vidu da je cena sirove nafte protekle sedmice bila na najvišem nivou u prethodne tri godine.

„To donekle ima uticaja i na rast cena jestivih ulja. I cena palminog ulja je u porastu“, istakla je Savović.

U velikim trgovinskim lancima u Srbiji cene jestivog suncokretovog ulja kreću se od 164,99 dinara, koliko košta najjeftinije pakovanje pod oznakom trgovačke robne marke, pa sve do 224,99 dinara, koliko dostiže cena poznatih proizvodjača zejtina.

Prema zvaničnim informacijama o vrednosti potrošačke korpe, koju redovno objavljuje Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, litar ulja je poskupeo sa 121,81 dinar, koliko je vredeo u januaru 2020. na 176,76 dinara, prema poslednjim dostupnim podacima za jul 2021, što je povećanje od 45 odsto.

Agroinfo.rs/agrosmart.net

U Srbiji cena jestivog ulje porasla 45 odsto

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti

Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći

Cene poljoprivrednog zemljišta u Srbiji dostižu nivoe Evropske unije, s najskupljim hektarima u Sremu. Stranci ne mogu biti vlasnici, dok investitori i ratari sve više ulažu u plodne oranice.

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

U Evropi se godišnje proda 10,5 miliona tona hrane za kućne ljubimce, a sve više proizvođača iz Srbije vidi svoju šansu da se oproba u ovom biznisu i osmišljava nove proizvode za ovo tržište koje ubrzano raste.

U Hrvatskoj se proizvede oko 500 hiljada komada pršuta godišnje, a potroši se oko milion

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета