Uvoz uljarica, najznačajniji partner EU

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Na Kopaoniku je počelo 61. po redu savetovanje „Proizvodnja i prerada uljarica“. Savetovanje je otvorio pokrajinski sekretar za poljoprivredu dr Vuk Radojević koji je tom prilikom istakao da proizvodnja industrijskog bilja u Srbiji ima svoje značajno mesto u setvenoj strukturi.

Podsetio je da je proletos suncokret posejan na 215.000 hektara, ostvaren je prosečan prinos od oko 2,85 tona po hektaru i ukupna proizvodnja od oko 612.750 tona. Soja je posejana na oko 230.000 hektara, a procena je da će biti ostvaren prinos od 2,9 tona po hektaru, odnosno ukupno oko 667.000 tona. Prethodne agronomske godine prinos uljane repice po hektaru iznosio je tri tone, na ukupnoj površini od 24.809 hektara.

– Srbija je u 2019. godini ostvarila ukupnu spoljnotrgovinsku razmenu industrijskog bilja u vrednosti od 282,4 miliona evra, odnosno 418.906 tona, istako je Radojević i naglasio da je u odnosu na 2018, zabeleženo povećanje od 11 odsto.

Kako je naveo, u 2019. godini je izvezeno 373.837 tona industrijskog bilja u vrednosti od 153,2 miliona evra, i zabeležen je porast izvoza od 4,8 odsto. Uvezeno je 45.069 tona bilja u vrednosti od 129,2 miliona evra, odnosno 18 odsto više nego 2018. godine.

Radojević je naglasio da su najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Srbije u izvozu industrijskog bilja u 2019. godini bile zemlje Evropske unije sa učešćem u izvozu od 59,5 odsto, zatim Carinske unije sa 20 odsto i potpisnice CEFTA Sporazuma 16,8 odsto, dok su ostale zemlje imale učešće od 3,6 odsto.

Radojević je još dodao da je u 2019. godini iz AP Vojvodine na tržište Evropske unije izvezeno 165.277 tona semena i zrna uljarica u vrednosti 61.035.127 evra, što je 4,2 odsto od ukupne vrednosti izvoza agrarnih proizvoda iz naše pokrajine.

– U proizvodnji uljarica ima računice, nekada više, nekada manje u zavisnosti od ponude i potražnje na domaćem i inostranom tržištu, ukupne globalne proizvodnje, kao i zaliha ovih kultura na regionalnim i svetskim tržištima, rekao je Radojević.

Savetovanje „Proizvodnja i prerada uljarica“ okupilo je proizvođače uljanih kultura i prerađivače uljarica, tehnologe, predstvanike agronomske nauke i struke, kao i nacionalnih državnih institucija u Srbiji. Prezentovane su teme i referati u oblasti primarne proizvodnje uljarica i prerade uljanih kultura. Skup je organizovala Poslovna zajednica industrijskog bilje, sa fabrikama ulja Srbije, Tehnološkim fakultetom i Institutom za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu.

Izvor:agrosmart.net

Uvoz uljarica, najznačajniji partner EU

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Površine pod suncokretom u Braničevskom okrugu se stalno povećavaju, a dobra zarada je razlog zbog kog poljoprivrednici idu u ovom smeru.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, cene proizvođača proizvoda poljoprivrede i ribarstva u februaru 2022. godine, u odnosu na isti mesec 2021. godine, povećane su za 17,9 odsto.

S obzirom na to da bi zbgo ratnog stanja površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu na najniži nivo u poslednjih 13 godina, postavlja se pitanje da li ratari kod nas mogu da povećaju površine pod ovom uljaricom i iskoriste dobru cenu.

Prošle sezone cena uljane repice je dostigla maksimum od 500 evra po toni, a sada se već ugovara ceni od 800 evra. Međutim, postoje predviđanja da cena može još rasti.

Direktor CEFTA sekreterijata, Emir Đikić na završnoj konferenciji ”CEFTA Week“ u Skoplju izjavio je da je sporazum o slobodnoj trgovini na Balkanu (CEFTA) doprineo rastu izvoza članica između 40 i 80 odsto.

Iako je ova godina bila izuzetno sušna, poljoprivreda neće biti u minusu i Srbija će od izvoza ovih proizvoda prihodovati pet milijardi dolara , izjavio je ministar Branislav Nedimović na konferenciji „Poljoprivreda na prvom mestu“ na 88. Međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета