Забрањен увоз воћа третираног штетним инсектицидом

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Земље чланице Европске уније договориле су се да забране увоз воћа које садржи трагове клорпирифоса.

То је пестицид који се сматра штетним за људско здравље, известиле су дипломате ЕУ. Одлука коју је донела већина држава чланица следи забрану самог инсектицида у целом блоку.
Након тромесечног прелазног раздобља, свако увезено воће са више од најмање количине пестицида којој се може ући у траг, биће забрањено за продају у целој ЕУ.
Европски регулатор за безбедност хране у августу је утврдио забринутост због “могућих генотоксичних учинака, као и неуролошких учинака током развоја”, поткрепљену подацима који указују на учинке на деци.

Клорпирифос користе пољопривредници како би спречили инсекте да оштете производе. Трагови се често налазе на увезеном воћу попут поморанџи или мандарина из земаља попут Немачке, где је та супстанца већ одавно уклоњена са тржишта.

Izvor: agronews.rs

Забрањен увоз воћа третираног штетним инсектицидом

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.

Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Da vaši mališani unesu vitamine kroz zdravi sladoled od svežeg voća.

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Prema podacima Državne revizorske institucije, u Srbiji se najčešće falsifikuju med, kafa, sok, čokolada, rakija, crni hleb i sir, a s obzirom na to da su to osnovne životne namirnice koje se svakodnevno koriste, ova institucija je predložila usvajanje termina "prevare sa hranom" i usklađivanje sa postojećim zakonskim okvirom o zaštiti potrošača.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета