Забрањен увоз воћа третираног штетним инсектицидом

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Земље чланице Европске уније договориле су се да забране увоз воћа које садржи трагове клорпирифоса.

То је пестицид који се сматра штетним за људско здравље, известиле су дипломате ЕУ. Одлука коју је донела већина држава чланица следи забрану самог инсектицида у целом блоку.
Након тромесечног прелазног раздобља, свако увезено воће са више од најмање количине пестицида којој се може ући у траг, биће забрањено за продају у целој ЕУ.
Европски регулатор за безбедност хране у августу је утврдио забринутост због “могућих генотоксичних учинака, као и неуролошких учинака током развоја”, поткрепљену подацима који указују на учинке на деци.

Клорпирифос користе пољопривредници како би спречили инсекте да оштете производе. Трагови се често налазе на увезеном воћу попут поморанџи или мандарина из земаља попут Немачке, где је та супстанца већ одавно уклоњена са тржишта.

Izvor: agronews.rs

Забрањен увоз воћа третираног штетним инсектицидом

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Nakon što talas poskupljenja zaljuljao cene na pijačnim tezgama širom Srbije prethodnih godina, ovog proleća može se reći da je došlo do stagnacije i da je većina cena ostala na nivou prošlogodišnjih. Na čačanskoj pijaci ponuda je kao i obično jako bogata i šarenolika, ali ni potražnja nije mala.

Sudeći prema trenutnom stanju plodova, biće i poljoprivrednika koji ove godine neće da zovu radnike za berbu jer neće biti šta da se obere

Najhladnija destinacija je Besna Kobila sa 13 stepeni ispod nule, dok je na Kukavici temperatura vazduha pala na minus 11 stepeni, koliko je bila i na Kopaoniku.

Hrana za jaganjce koja je iz Srbije izvezena u Bugarsku, ima 25 puta više aflatoksina od dozvoljenog, objavljeno je na RASFF, portalu EU za oglašavanje nebezbedne hrane.

Cene poljoprivrednog zemljišta u Srbiji dostižu nivoe Evropske unije, s najskupljim hektarima u Sremu. Stranci ne mogu biti vlasnici, dok investitori i ratari sve više ulažu u plodne oranice.

Nije nikakva nepoznanica da se voće i povrće tretira pesticidima zato je važno, na šta često upozoravaju stručnjaci, da se adekvatno operu i obrade pre konzumacije.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета