Zakon o regulisanju tržišta poljoprivrednih proizvoda: Kupac i prodavac će ubuduće morati najpre da potpišu ugovor

Foto: Pixabay free

Foto: Pixabay free

Predlogom novih propisa, kupac i prodavac poljoprivrednih proizvoda moraće ubuduće najpre da potpišu ugovor, što do sada nije bila obaveza.

Zakon o regulisanju tržišta poljoprivrednih proizvoda, čije usvajanje se uskoro očekuje u parlamentu, doneće značajne izmene u poslovanju proizvođača hrane.

Vlada je, prema izjavama medija, nedavno usvojila predlog propisa usaglašenih sa onim u EU. Prema najavama iz Ministarstva poljoprivrede, zakon bi mogao da počne da se primenjuje već od naredne godine. Kada je reč o proizvođačima i otkupljivačima žitarica, njih takođe, kao i ostale, očekuju nove obaveze.

Prema rečima Sunčice Savović, direktorke Udruženja „Žita Srbije”, u predlogu propisa postoje dve osnovne stvari koje su važne za ovaj sektor.

– Resorno Ministarstvo poljoprivrede postalo je isključivo nadležno za poljoprivredu, čime je povećana operativnost. Ranije su odluke morale da budu usaglašavane s ministarstvima trgovine i finansija. Smatramo da će u tom smislu biti poboljšanja – istakla je Savovićeva i dodala da ovi propisi više regulišu tržište mleka i mesa dok je „tržište ratarskih proizvoda i inače bilo uređeno”.

– Promena koja je najznačajnija za ovaj deo tržišta jeste da poljoprivredni proizvodi više neće moći da budu otkupljivani na reč. Prilikom otkupa od proizvođača moraće da budu potpisani ugovori, što do sada nije bila obaveza – rekla je Savovićeva za Politiku.

Osim mera intervencije koje će država moći da sprovodi ukoliko dođe do poremećaja na tržištu hrane, Ministarstvo poljoprivrede objavilo je juče i još nekoliko novina koje se očekuju.

Kako se, između ostalog, navodi, većina propisa koji regulišu tržišne standarde i kvalitet poljoprivrednih proizvoda, a koji se trenutno primenjuju u Srbiji, nije u potpunosti usklađena s međunarodnim propisima i standardima, što otežava plasman naših proizvoda na inostrano tržište.

– Usaglašavanje domaćih propisa u ovoj oblasti s međunarodnim propisima i standardima doprineće ne samo povećanju izvoza već i regulisanju situacije na domaćem tržištu – izjavio je Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede.

Kako je naglasio, vođenje poljoprivredne politike traži odgovarajuću obradu tržišnih informacija i njihovu analizu. Sistem tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (STIPS), kao kompleksan sistem prikupljanja informacija o cenama poljoprivrednih proizvoda i repromaterijala na nacionalnom nivou, uspešno je uspostavljen još 2004. godine. Međutim, kako kaže, u domaćem zakonodavstvu ne postoji sveobuhvatan propis kojim se utvrđuje i uređuje način funkcionisanja STIPS.

Ovim zakonom biće propisano da učesnici na tržištu imaju obavezu da dostavljaju informacije, a metodologija za prikupljanje, obradu podataka i izveštavanje o cenama biće usklađena s evropskom metodologijom, rekao je on.

Odgovarajući na pitanje da li se to odnosi i na klaničnu industriju, ističe da je, kako bi se uspostavio sistem praćenja uporedivih tržišnih cena trupova i živih životinja, potrebno predvideti da se beleženje cena odnosi na jasno definisanu fazu stavljanja na tržište.

– Na primer, označavanje trupova trebalo bi sprovesti u trenutku razvrstavanja u kategorije, odnosno klase. Od obaveze klasiranja može se napraviti izuzetak ukoliko obim klanja u tom objektu nema značajan uticaj na tržište, ukoliko je reč o sopstvenoj proizvodnji objekta za klanje ili kod svinjskih trupova poreklom od autohtonih rasa. Dakle, ovde govorimo o velikim preradnim kapacitetima – rekao je ministar poljoprivrede.

Agroinfo.rs/agrosmart.net

Zakon o regulisanju tržišta poljoprivrednih proizvoda: Kupac i prodavac će ubuduće morati najpre da potpišu ugovor

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas odluku da će biti zadržana ista granična vrednost aflatoksina M1 u sirovom mleku od 0,25 μg (mikrogram) /kg u narednih godinu dana, odnosno do 1. decembra 2025. godine.

Povodom toga što se od strane pojedinih asocijacija proizvođača mleka na društvenim mrežama i Viber grupama asocijacija širi lažna i netačna vest o ukidanju premija za mleko, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obaveštava javnost o sledećem:

Posle najave novih protesta i blokada puteva, na poziv Ministarstva poljoprivrede predstavnici proizvođača maline iz Arilja dogovorili su za ponedeljak novi sastanak sa otkupljivačima i proizvođačima, kom će prisustvovati i ministar poljoprivrede.

Prema podacima Državne revizorske institucije, u Srbiji se najčešće falsifikuju med, kafa, sok, čokolada, rakija, crni hleb i sir, a s obzirom na to da su to osnovne životne namirnice koje se svakodnevno koriste, ova institucija je predložila usvajanje termina "prevare sa hranom" i usklađivanje sa postojećim zakonskim okvirom o zaštiti potrošača.

Vlasnici poljoprivrednih parcela koje se izdaju u zakup, posebno oni koji plaćaju zakup zemljišta, suočiće se s novim pravilima kako bi ostvarili pravo na državne subvencije.

Do sada je u 2.201 gazdinstvu u Srbiji potvrđeno 4.167 slučajeva afričke kuge kod domaćih svinja, od čega je 3.857 uginulo, a rebalansom budžeta Ministarstva poljoprivrede obezbeđeno je dodatnih 500 miliona dinara koje će služiti za sprečavanje te zarazne bolesti i nadoknadu štete vlasnicima bolesnih životinja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета