Zašto je sporan uvoz meda iz Moldavije

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) nije tvrdio da je med uvezen iz Moldavije sumnjivog kvaliteta i porekla, nego je tražio odgovore od uvoznika – kompanije ”Aza”, koje, dodaju, ipak nisu dobili u potpunosti, navedeno je u saopštenju ovog udruženja

Podsećamo, ova pčelarska organizacija objavila je da je kompanija ”Aza” uvezla 42 tone meda iz Moldavije i pozvala je uvoznika da odgovori da li je med uvezen iz ove ili neke druge zemlje, upozoravajući da prekomerni uvoz, iako legalan i legitiman, može da ugrozi domaće pčelarstvo.

”Aza” je pre dva dana saopštila da je iz referentne laboratorije dobila analize koje pokazuju da je med prirodan, dok SPOS poručuje da u dostavljenim dokumentima nigde ne piše da je med prirodan.

– Analizom je dokazano da u ispitivanim uzorcima nije pronađen šećer poreklom od kukuruza i šećerne trske, a to ne mora da znači da je med prirodan, jer postoje brojne druge analize koje se još mogu uraditi da bi se takva tvrdnja mogla izreći – kažu u ovom udruženju. Oni dodaju da je možda tako ”pogrešno tumačenje analiza bilo uzrok brojnim nepravilnostima u medu ove kompanije proteklih godina, koje su otkrivale nadležne inspekcije”.

– Da ne pominjemo ”deklarisanje” kome su pribegavali i tako jako dugo obmanjivali javnost (i sticali dobit) da je njihov med analiziran u laboratoriji u Nemačkoj, pa su nakon naše prijave i angažovanja nadležnih inspekcija tu marketinšku ”deklaraciju” protivnu pozitivnim propisima morali da povuku – navode iz SPOS-a.

U ovoj organizaciji ističu da će i dalje raditi na promociji vrhunskog kvaliteta domaćeg meda, jer to uostalom ”radi ceo svet”.

– Decenijama to radi i Nemačka, iako je veliki uvoznik meda. Njihovi građani neće nikada kupiti uvozni med sve dok nemačkog ima na rafovima, jer znaju ne samo biološke vrednosti domaćeg proizvoda već i ekonomske posledice uvoza po njihovu državu – kažu u SPOS-u.

Prema njihovim tvrdnjama, Srbija nema manjak meda na domaćem tržištu, kako se u dopisu firme “Aza” tvrdi, a u prilog toj činjenici pominju podatak da naša zemlja izvozi od 2.000 do 3.000 tona meda godišnje, što ”garantuje da ga ima dovoljno za nas, čim ga ima i za izvoz u tako velikim količinama”.

Izvor:

Zašto je sporan uvoz meda iz Moldavije

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pušten u rad prvi gradski medomat u Sremskoj Mitrovici, prilikom prezentacije rezultata projekta Zasnivanje ekonološki prihvatljive proizvodnje meda u blizini SRP Zasavica

Tržište meda je preplavljeno falsifikatima, a potrošači imaju sve ređu priliku da dođu do pravog meda

Početak proleća praćen smenom obilnih kiša i visokih temperatura, smanjiće knjaževačkim pčelarima prvi prinos bagremovog meda u dolini Timoka. Ipak mnogi koji svoje košnice sele, pokušaće da to nadoknade u Gabrovnici, selu u podnožju Stare planine, gde bagrem poslednji cveta i gde košnice godinama dovoze pčelari iz drugih gradova.

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета