Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Mnogi uzgajivači ove voćne vrste greše jer posle obavljenog branja ne urade poslove od kojih im zavisi rod u sledećoj vegetaciji. To se uglavnom odnosi na prihranu biljaka i zaštitu od bolesti i štetočina. Kada je reč o sortama malina, najzastupljenije u našim krajevima su vilamet i miker. Poslovi u malinjacima sa ovim sortama, nakon berbe su isti.

Od načina obavljanja ovog posla najviše zavisi i kvalitet i rod malina u ovogodišnjoj berbi.

 Šta i kako treba da urade malinari

Izboru novih izdanaka maline koji donose rod tekuće godine mora se posvetiti najveća pažnja. Za posao izbora, podizanja i vezivanja rodnih izdanaka potrebna su dva radnika, i to sa što većim iskustvom. Iz jednog sadnog mesta obično se razvije više izdanaka nego što je potrebno da se veže. Za dobar rod biramo i vezujemo najčešće jedan, dva ili, vrlo retko, tri letorasta iz jednog sadnog mesta. 

U toku vegetacije, i kod maline i kod kupine se obavlja početno zakidanje mladih izdanaka. Bitno je da prilikom zakidanja ostavljamo one izdanke koji izrastaju početkom maja, i to najviše pet-šest, da bismo imali potreban izbor za narednu godinu. Kad izdanak dostigne visinu od 2,5 metara, treba ga prekratiti – da bi se pospešilo izbijanje bočnih grana.

Zdravi, krupni i vidljivi pupoljci

Broj izdanaka koji će biti vezani i obezbediti nam maksimalan rod u tekućoj godini kreće se od pet do osam po jednom dužnom metru, zavisno od sorte, njihove razvijenosti, gustine pupoljaka… Radnik koji izdvaja i podiže izdanke, za vezivanje bira zdrave, srednje razvijene, sa najkraćim rastojanjem (internodijama) između pupoljaka.

Pupoljci treba da su zdravi, krupni, jasno vidljivi i da počinju sa najnižeg dela izdanaka, sa što manje visine. Izdanci treba da su ujednačene smeđežute boje po celoj dužini, bez znakova prisustva bolesti (mrke i svetle fleke). Prilikom vezivanja važno je da iz svakog sadnog mesta imamo po neki izdanak koji vezujemo, ako ne za gornju ono bar za donju žicu, da bi zasad uvek imao zadovoljavajuću gustinu.

Predebele i predugačke izdanke bez pupoljaka u donjoj zoni i sa dosta bočnih grana treba izbegavati. Ako je prosek visine izdanaka znatno iznad gornje žice, moramo je podići. Tako ćemo imati bolje iskorišćenje rodnog potencijala. Prilikom vezivanja PVC vezivom potrebno je obratiti pažnju da to bude dovoljno čvrsto tako da se prekraćeni izdanci ne izvlače, da ne padaju van reda i da rastojanje među njima bude približno jednako. 

Prekraćivanje izdanaka i bočnih grančica

Rezidba maline podrazumeva uklanjanje prošlogodišnjih izdanaka koji su već doneli rod, viška nevezanih izdanaka koji tek treba da donesu rod i njihovo prekraćivanje iznad žice.

Prošlogodišnji rodni izdanci i višak ovogodišnjih koji nisu vezani uklanjaju se do osnove, i zajedno iznose iz zasada. Valja se potruditi da iz zemlje ne vire patrljci nepravilno zasečenih letorasta. Bočne grančice na vezanim izdancima, ako ih ima, skraćuju se na jedan pupoljak (5 cm) od vezanog (osnovnog) letorasta.

Prekraćivanje vezanih izdanaka treba uraditi tako da ostanu dva pupoljka iznad gornje žice. Na ovaj način se pravilno opterećuju rodne grančice i izbegava se naginjanje i prevrtanje špalira maline. Izdanci koji nisu dostigli gornju žicu skraćuju se takođe na dva pupoljka – iznad donje žice.

Izvor:.dobrojutro.co.rs

VEZIVANjE I OREZIVANjE MALINA

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.

Posle najave novih protesta i blokada puteva, na poziv Ministarstva poljoprivrede predstavnici proizvođača maline iz Arilja dogovorili su za ponedeljak novi sastanak sa otkupljivačima i proizvođačima, kom će prisustvovati i ministar poljoprivrede.

Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Da vaši mališani unesu vitamine kroz zdravi sladoled od svežeg voća.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета