Које сорте шљиве су намењене за сушење плодова

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Плодове шљиве све чешће сушимо. Али, нису све сорте ове воћке погодне за сушење плодова.

Наша земља је позната по производњи суве шљиве.

Годишње осушимо око 6.000 тона плодова шљиве, а од те количине трећину извеземо.
Сушена шљива је посебно укусна посластица, ако је плод погодан за сушење.

Ако заснивате шљивик и планирате да сушите плодове одаберите праве сорте за ту намену.

Избор сорти шљива чији су плодови погодни за сушење
Иако још увек већи део произведене шљиве одлази на тржиште као примарни производ, последњих година све више маха узима и прерада шљива сушењем.

На тај начин произвођачи имају сигурнији и бољи пласман својих производа, као и повољнију цену.

Један од најстаријих начина конзервисања воћа свакако је сушење.Примењује се од давнина за дуже чување воћа, јер се осушени производ одржава дуго и у „обичним“ условима паковања и складиштења.Најраспрострањенији и најјпогоднији облик сушења воћа, а посебно шљива јесте конвективно сушење, код кога вода испарава помоћу загрејаног ваздуха.Загрејан ваздух, као носилац топлоте, предаје топлоту плодовима воћа, прима притом испарену воду из плодова и односи је са собом.Смањењем садржаја воде, а тиме и повећањем концентрације осталих састојака, повећава се осмотски притисак, чиме су исхрана и развој микроорганизама онемогућени.Посебна предност и одлика конзервисања сушењем јесте што се одстрањивањем воде смањује тежина и запремина плодова, а тиме се смањују и трошкови чувања, транспорта и складиштења.

Због својих одлика и предности, конзервисање сушењем је и данас у значајној примени, при чему се стално развијају и унапређују поступци технике и технологиије сушења.

Квалитетна сушена шљива је само она која је крупна, месната, добро осушена, здрава слатка лепог спољашњег изгледа, са очуваним природним укусом и мирисом.

Због тога свежа шљива намењена за сушење треба да се одликује крупним плодовима одговарајућег спољашњег изгледа, да плодови имају флексибилну покожицу, златно-жуто месо, повољан однос месо-коштица и да су убрани у фази оптималне зрелости за овај вид прераде.

Које сорте шљиве су за сушење плодова?
Да би се обезбедио стандардан квалитет сушене шљиве за домаће и инострано тржиште, треба изабрати погодне сорте шљива за сушење.

Сорте које су препоручљиве за производњу за ову намену су: Пожегача, Стенлеј, Ваљевка, Чачанска родна…

ИЗВОР:poljosfera.rs/Dejan Tonić

Које сорте шљиве су намењене за сушење плодова

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Plodovi voćа i povrća su veomа sočni i sаdrže velike količine vode, 70—95%, pa je zbog toga ograničen rok njihovog trajanja. Sušenje voća i povrća je vid konzervisanja namirnica kako bi se onemogućilo stvaranje mikroorganizama koji dovode do propadanja plodova i kako bi se sačuvala sva korisna svojstva i svežina ove hrane.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета