Ђубрење дуње – Којим ђубривима,koliko i kada?
Foto:Pixabay
Ђубрење је веома важна агротехничка мера у гајењу дуња.
У младим засадима оно убрзава пораст стабала и почетак рађања, а у старијим – родним засадима утиче на обилно рађање сваке године и добијање квалитетних плодова.
Стога дуње треба редовно ђубрити сваке године одговарајућим минералним и органским ђубривима, из којих оне треба да подмире своје потребе за хранљивим елементима.
Најважнији елементи који се додају у виду ђубрива су: азот, фосфор, калијум, калцијум и магнезијум.
Међутим, поред ових елемената дуња користи и гвожђе, манган, цинк, бор, молибден и др, али у врло малим количинама.
Ђубрењем стајњаком и минералним ђубривима дуње се обезбеђују наведеним хранљивим елементима.
Засади дуње се ђубре у одређено време и одређеним количинама
Дуње у различито време свог узраста користе различите количине хранљивих материја.
У периоду интезивног пораста (у току првих 4-5 година) после сађења, због пораста наџемних и поџемних органа најпотребнији је азот, јер он учествује као компонента беланчевина у изградњи свих ткива и органа дуње. Фосфор и калијум су нешто мање потребни, али су ипак неопходни у одређеној сразмери, јер и они учествују у стварању ткива и у одрвењавају младара.
У периоду родности дуње азот је и даље потребан у великим количинама, пошто учествује у изградњи цветних пупољака, затим цветова и плодова, као и лишћа и младара. Фосфор је потребан за изградњу плодова, лишћа, стабла и корена, али у знатно мањим количинама, отприлике за око 3,7 пута мање од азота и за око 4,3 пута мање од калијума. И потребе за калцијумом су у овом периоду такође велике.
У периоду старости дуња азот је уз одговарајућу резидбу такође неопходан, углавном за поспешивање пораста летораста и за развиће крупнијег и бројнијег лишћа. Калијум и фосфор су исто тако потребни, али у нешто мањим количинама.
Потребе стабала дуње за појединим хранљивим елементима су различите и зависе од пораста, размака сађења, степена продуктивности, начина одржавања земљишта, наводњавања и других чинилаца.
Млада стабла, до пете године живота, обично се ђубре појединачно, са по 0,2-0,5 кг КАН-а, 0,5-1,2 кг комплесног НПК ђубрива односа 10:12:26 по стаблу у зависности од старости.
У родним засадима коренов систем дуње се простире по целој површини земљишта, па се стога ђубри цела површина коју заузимају стабла дуње. Дуње се у овом периоду ђубре знатно већим количинама ђубрива, јер је изношење основних биогених елемената знатно веће, чак и за по неколико пута.
У јесен сваке године, обично крајем октобра или почетком новембра, на хектар под дуњом у роду се растури 400-600 кг комплесног НПК ђубрива односа 10:12:24.
Да ли ће се растурити 400, 450, 500 или 600 кг по хектару зависиће од старости и исцрпљености стабала, густине сађења и др.
Затим се ово ђубриво заоре с коровским биљкама као зеленишем, на дубину 10-14 цм.
Ради одржавања количине хумуса на најмање 3%, треба сваке треће јесени заједно са минералним ђубривима растурити 30.000 кг стајњака по хектару или засејати биљке за зеленишно ђубрење, које се заоравају у другој половини априла идуће године.
Уколико се ма из којих разлога засад у јесен не може да пођубри, онда се то може урадити и у току зиме – у децембру или најкасније до средине јануара (уколико временске прилике дозволе).
Рано у пролеће – у првој половини марта по хектару дуњика треба растурити 200-400 кг КАН-а или амонијум-сулфата, па онда земљиште потањирати. Ако се у току друге половине априла или прве половине маја и поред ђубрења азотом примете симптоми недостатка азота, онда дуње прихранити са 50-100 кг/ха уреје, па земљиште плитко опрашити.
Лети – у јуну па и у јулу, ако се на дуњама примете симптоми недостатка неких хранљивих елемената, онда се биљке ђубре преко лишћа комбинацијом макро и микроелемената, и то у неколико наврата, у размаку од 7 до 10 дана. Најчешће се биљке прихрањују течним ђубривима.
Izvor:agrosfera.rs
Коришћена литература: Дуња, мушмула, оскоруша. Проф. др Асен С. Станчевић
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Dunje su voće koje podseća na dolazak zime. Malo ko ih još čuva na ormanu zbog mirisa, ali se poslednjih desetak godina sve više sade i prerađuju u kompot, slatko, sok, rakiju. U župskom selu Tulešu berba je u punom jeku.
Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.
Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.
Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.
Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.
U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета