ITALIJANSKA TEHNOLOGIJA U SRBIJI: Nesvakidašnji način gajenja trešnje koji će vas iznenaditi, ali i oduševiti!
Foto: Youtube/Printscreen
Da je italijansku tehnologiju moguće primeniti u našim uslovima, govori činjenica da je u našoj zemlji oproban specifičan način gajenja trešnje koji je itekako uspešan i koji daje krupan, kvalitetan, ukusan plod ove voćke.
Sadnja trešnje na 50 cm razmaka zvuči nesvakidašnje i gotovo nemoguće, ali ispostavilo se da nije tako. Ova specifična italijanska tehnologija gajenja trešnje je i kod nas moguća i vrlo isplativa.
Voćnjak površine 5 ha u okolini Šida je primer uspešnog gajenja trešnje koja je zasađena na razmaku od samo 50 cm. S obzirom na to da niko nije imao iskustva sa ovakvom tehnologijom, bilo je potrebno najpre pokupiti znanja iz Italije gde se trešnja na ovaj način gaji duže vremena.
Podloga za sadnju i način rezidbe
Kao što italijanski princip nalaže, sadnice su rađene na podlozi GIZELA 5 koja je kod nas okarakterisana kao loša jer se navodno voćnjaci na toj podlozi suše. Zapravo se ispostavilo da u tom slučaju nije kriva podloga već neznanje pojedinaca. Ovo je kržljava podloga koja je pravljena za ovako gustu sadnju i poseban način rezidbe koji podrazumeva da stablo nema vođicu i ne ide u visinu. Pored debljeg stabla, ovaj način sadnje podrazumeva još samo tanke grančice bez ramenih grana i bez mogućnosti stvaranja mase. Princip kod podloge GIZELE 5 je gustina, a ne masa. Vrlo je važno da ovakve sadnice nemaju ramene grane da bi mogle upešno da se razvijaju.
Princip sadnje zahteva špalir i žicu kako bi se sadnice učvrstile (koriste se tri žice). Voćnjak je zatravljen, mehanizovane obrade zemljišta oko stabala nema. Razmak između redova je 3,5 m, a broj sadnica po hektaru je 6.000.
Izgled, krupnoća ploda i osobine ploda
Ovakav zasad podrazumeva korišćenje više sorti zbog oplodnje i vremena berbe, a sorte se naizmenično raspoređuju po redovima. Krupnoća ploda koja se ovim sistemom gajenja postiže je oko 30mm, tj. oko 20 grama. Plod je odmah pored stabla i zbog toga je vrlo krupan. Po stablu se dobija oko 150 plodova, odnosno oko 3 kg u periodu pune rodnosti. Ovo znači da bi u punoj rodnosti sa 1 ha zasada mogao da se dobije prinos od oko 18 t. Plod je vrlo ukusan, sladak i kvalitetan. Osim toga, proces branja plodova je dosta brži i jednostavniji jer je stablo nisko i nije gusto.
Đubrenje i zaštita
Prema italijanskom receptu, ovakav zasad ne podrazumeva korišćenje velikih količina đubriva. Vodotopiva đubriva se u ovom slučaju ne koriste više od 5%. Ovde se, takođe, ne koriste nikakva granulisana đubriva. Najveći deo prihrane se obavlja preko lista. Okvirno gledano, ukupno se po hektaru daje oko 100 kg nekih đubriva, uglavnom odgovarajućih belgijskih formulacija.
Vrednost ovakve investicije koja podrazumeva potpunu opremljenost, korišćenje protivgradnih mreža, mreža protiv insekata, folija i slično, iznosi oko 80.000 evra po hektaru. Proizvodnja cena trešanja u ovom slučaju je oko 70 centi bez amortizacije voćnjaka, a otkupna cena trešanja 3,5-4 evra. Prema ovakvoj računici, zasad bi sebe trebalo da isplati u petoj godini. Procene su da ovakav jedan zasad može da se eksploatiše oko 15 godina.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.
Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.
Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.
Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.
U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.
Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета