ЈЕСЕЊА САДЊА И ЊЕНЕ ПРЕДНОСТИ

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Јесен је идеалан период за садњу воћних садница. Садња почиње у новембру и траје до пролећа тј. до кретања вегетације. Међутим треба напоменути да је садња могућа и у зимском периоду уколико временски услови то дозвољавају, дневна темература не сме бити испод 0°Ц.

Разним испитивањима стручњаци су дошли до закључка да је јесења садња боља од пролећне због бољег укорењавања садница које спремније дочекају пролеће и нови вегетациони период.

Око садница посађених у јесен ће земља боље да налегне на коренски систем, фине жилице ће имати бољи контакт са земљом и бити спремне да прехрањују саднице чим крене вегетација. Наравно да не треба ни занемарти пролећну садњу уколико нисмо стигли то учинити на јесен али треба много више водити рачуна о заливању.

Пре садње је потребно урадити анализу земљишта и припремити земљиште за садњу. Припрему земљишта треба почети много пре садње. Правац пружања редова треба ускладити са положајем парцеле, одводјењем вишка воде и ерозијом земљишта. Успех саме садње зависи од избора локације, припреме земљишта, припреме саднице за садњу, саме садње, заливања и неге.

На избор врсте и сорте коју ћемо садити утичу многи фактори: климатски услови, избор локације, квалитет земљишта, прилагођеност воћне врсте, сортне карактеристике, намена засада, понуда садница. Код садње велику пажњу треба обратити на могућност опрашивања.

Неке воћне врсте и сорте су самооплодне док су друге странооплодне. Код странооплодних врста треба посадити неколико сорти, најмање две-три сорте, ради постизања доброг опрашивања. Сорте опрашивачи треба да цветају у исто или приближно време цветања главне сорте и да имају добро клијав полен.

Приликом куповине садница потребно је водити рачуна и о избору подлоге на коју је калемљена сорта. Постоје различите подлоге које у великој мери утичу на избор начина гајења и формирања узгојног облика воћних стабала.

Кржљаве подлоге даће стабла мањих димензија, траже ослонац пошто формирају мањи корен, али се такве саднице саде и на мањем размаку једна од друге (користе се у савременим воћним засадима).


Стабла код којих је подлога бујна или сејанац не траже додатне ослонце, формирају већи корен и крошњу па им је потребан обезбедити и већи размак.

ПРИПРЕМА ЗЕМЉИШТА ЗА САДЊУ ВОЋАКА

У јесењој садњи рупе треба копати најмање 10-12 дана пре садње. На редовно обрађиваном, умерено растреситом земљишту јаме се копају ручно да буду дубоке 60 цм са око 70×70 цм за коштичаво воће, а за воће произведено на вегетативним подлогама јаме могу бити мање, димензија 60×60 цм и дубине око 50 цм.

Ако је земљиште претходно риголовано-орано (50 до 70цм), тада се не копају велике јаме, већ само толико да се воћка може засадити. Распоред воћака у воћњаку може бити: у виду троугла, квадрата или правоугаоника. Најбоља је садња воћака у троугао, јер се тако најрационалније користи земљиште и воћке најмање засењују једна другу.

ПРИПРЕМА САДНИЦА ЗА САДЊУ

Најбоље је садњу обавити чим саднице преузмете из расадника. Саднице не држати на сунцу и ветру, ако их не можете одмах посадити обавезно их утрапите.
Корен саднице непосредно пред садњу неопходно је скратити оштрим маказама на умерену дужину (дуже жиле треба скратити на дужину 15-20 цм). Све повређене, сасушене и поломљене жиле треба скратити до здравог дела.

Пре садње коренске жиле замочите у кашасту смесу свеже говеђе балеге (један део), земље (два дела) и воде. На тај начин ће брже зарастати повреде начињене скраћивањем корена, а контакт са земљом се остварује далеко брже. С овим је у вези и бољи пријем и бржи развој посађених садница воћака.

ПРАВИЛНА САДЊА

За добар пријем садница неопходно је пажљиво у ископану јаму поставити корен, и жиле не савијати. Земљу око саднице добро нагазити и залити са око 15-20 литара воде. Исправно посађена садница је она садница која се посади на исту дубину на којој је и била у растилу.

Место калемљења треба да буде изнад површине земљишта најмање 5-6 цм. Стајњак или вештачко ђубриво не стављати директно на жиле, а посебно водити рачуна о количини јер ако се предозира одражава се негативно на пријем и раст.

Приликом садње потребно је поставити колац на 3-5цм од саднице. За овај колац треба причврстити садницу да је не преломи ветар.

Колац уз садницу остаје 2 године. Садницу је потом потребно заштитити мрежама од штеточина као што су зечеви и срне.

Посађене саднице орезати у пролеће пре кретања вегетације. Прикраћивањем се одређује висина круне (70-100 цм), а гране скратити за најмање 2/3 дужине.

  rasadniksevar.com

ЈЕСЕЊА САДЊА И ЊЕНЕ ПРЕДНОСТИ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.

Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Da vaši mališani unesu vitamine kroz zdravi sladoled od svežeg voća.

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета