Кајсија
Foto:Pixabay
Кајсија (Прунус армениаца Л. или Армениаца вулгарис Л.) потиче из североисточне Кине, одакле се проширила даље у свет. Стабла кајсије доспевају у род након 3 - 4 године и на пажљиво одабраним теренима редовно рађају. Отпорнија је на биљне болести и штеточине од већине других воћних врста па јој је заштита јефтинија.
Плодови рано сазревају (јун, јул) и на тржишту постижу високу цену. Богати су шећерима, органским киселинама, витаминима и минералним материјема. Кајсија се бере од краја јуна до краја јула. Најчешће је то ручна берба. Свежи плодови кајсије цењени су као стоно воће, а и као сировина за прераду у разноврсне прерађевине (сокове, џемове, пекмезе, компоте итд.). Осим тога, плодови се суше, а и прерађују у ракију изваредног квалитета.
Агроеколошки услови за гајење кајсије
Температура
Током дубоког зимског мировања, кајсија може издржати и до -25 °Ц с мањим оштећењем, док у време еколошког зимског мировања температуре од -18 °Ц могу проузроковати велике штете. Раздобље од десетак топлијих дана, након зимског мировања, може изазвати кретање сокова у воћки. Уследи ли нагло захлађење након тога, долази до смрзавања ћелиског сока у проводним ткивима воћке, што може бити врло штетно као и узроковати потпуно смрзавање стабла. Кајсија врло рано цвета јер јој је за цветање довољна мала сума активних температура (изнад 7 °Ц). Кајсија цвета раније од свих воћака (осим неких сората бадема), па често због касних пролећних мразева у цветању или након оплодње измрзну цветови или тек заметнути плодови. Најосетљивији су млади плодови јер садрже највише воде. Критична температура за њих је од 0 °Ц па до -2 °Ц што зависи од сорте и времена трајања хладноће. Цветови подносе нешто нижу температуру од младих плодова. Температуре од -1,1 °Ц до -5,5 °Ц, зависно од сората и трајања хладноће, могу проузроковати измрзавање цветова кајсије. Квалитетнији плодови се производе у подручјима са средњом дневном температуром у јуну од 19 °Ц, а у јулу од 20 °Ц.
Вода
За кајсију се сматра да је прилично отпорна према суши, па по тој отпорности долази одмах иза бадема. Због тога је проширена у аридном и семиаридном подручју (сушнија подручја), али на дубоким земљиштима која добро господаре водом. Вишак влаге у земљишту неповољно утиче на кајсију, нарочито ако је калемљена на дивљу кајсију, бадем или брескву јер њихов корен теже подноси дуготрајно влажење земљишта. У јуну и јулу има највеће захтеве за водом. Најчешће се користи систем наводњавања »кап по кап« или систем мини-распрскивача.
Земљиште
За гајење кајсије погодна су дубока, добро дренирана земљишта која омогућују равномерно распростирање кореновог система у дубинском и бочном смеру. У зависности од подлоге, пожељна дубина профила је 80 - 120 цм, па и до 150 цм ако је употребљена подлога сејанац кајсије или виноградарске брескве. У погледу механичког састава, марелици најбоље одговарају земљишта која садрже ситан и крупан песак 60 - 65 %, а праха и глине 35 - 40 %. За кајсију су најприкладнија слабо кисела, неутрална до слабо алкална земљишта, с најмање 2 - 3 % хумуса, 15 - 20 мг фосфора и више од 20 мг калијума на 100 г земљишта.
Избор положаја за подизање засада
Кајсија је осетљива на хладне и олујне ветрове, па јој треба бирати заштићене положаје, а и положаје на којима је град ретка појава или се уопште не појављује. Треба је узгајати у подручјима у којима није изражена промена температура (медитеранско подручје, подручја близу великих река), а у осталим подручјима само на добро одабраним локацијама које су заклоњене од севера.
Припрема земљишта за садњу кајсије
Ако су претходно узгајане дрвенасте културе, најпре је потребно искрчити и уклонити све биљне остатке с површине и из земљишта. То би требало спровести најмање две године пре подизања воћњака кајсије. Затим се приступа равнању, а према потреби и мелиорацији терена. На крају, земљиште треба дубоко поорати, односно риголовати. Дубина риголовања зависи о укупним својствима земљишта и дубини створеног непропусног слоја земљишта, а у већини случајева се она креће око 60 цм. При риголању треба обвезно спровести мелиоративно ђубрење или такозвано ђубрење на резерву. Ту се најпре мисли на уношење већих количина минералних ђубрива, фосфорних и калијумових, а по могућности и органских. Риголовање терена треба спроводити током летњих месеци (јул, август) како би летње жеге и повремене кише помогле уситњавању, тј. бољој структури земљишта.
Избор подлога кајсије
Према начину размножавања сврставамо их у генеративне (из семена) и вегетативне подлоге (размножене укорењеним изданцима, зреле или зелене резнице). Генеративне подлоге у нас се више употребљавају, а од њих се примењују сејанци различитих врста и сората кајсије, виноградарске брескве, бадема и шљиве. Од вегетативних подлога примењују се одабрани клонови разних врста шљива и хибрида између брескве и бадема.
Избор узгојног облика
У комерцијалним воћњацима кајсија се гаји у облику правилне вазе, пирамидалне круне, у облику правилне палмете с косим гранама, у облику слободне палмете и у облику вретенастога жбуна. У новије време у развијеним воћарским земљама Европе (Италија, Француска, Швајцарска) кајсија се гаји у облику слободне палмете. Та палмета, слично као и правилна палмета с косим гранама, састоји се од продужнице на којој је распоређено 8 - 10 скелетних грана првог реда које су косо усмерене у смеру реда под углом од 45° до 60° у односу према продужници. Прве скелетне гране кајсије разводе се на висину од 60 цм. Потом се сваких 35 - 50 цм, дуж продужнице, разводе примарне гране слободно лево и десно у смеру реда. Примарне гране виших етажа морају бити краће од примарних грана нижих етажа. Тиме се регулише равнотежа између вегетативног раста и родности као и најповољнијег осветљења крошње.
Време и техника садње кајсије
Садњу кајсије треба обавити у јесен да би се омогућило боље укорјењивање током јесени, зиме и пролећа, или раније у пролеће, да би се у већој мери искористила резерва зимске влаге у земљишту ради што бољег укорењавања садница кајсије. На корен се ставља слој растресите земље, коју је потребно добро угазити, као и 20 кг стајског ђубрива и 0,5 кг НПК 7:20:30, у слоју изнад корења. Сва додана ђубрива прекрију са земљом, а воћка се залије с најмање 30 литара воде. Размак садње износи 5 - 8 м између редова и 4 - 7 м у реду.
Одржавање засада
Засад кајсије се одржава као и код свих осталих воћних врста. У реду је потребно уклонити корове применом хербицида. Између редова најповољније је затравњивање површине које је потребно током вегетације косити и малчирати 6 - 8 пута.
Ђубрење
Ђубрење је различита, а обавља се додавањем КАН-а 27%, НПК ђубривима у односу 5:20:30 с 800 кг/ха и ако земљиште није довољно растресито обавезна је апликација стајског ђубрива.
Izvor: agroklub.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Zasadi kajsija se u zavisnosti od sortimenta, lokaliteta i ekspozicije terena u našoj zemlji nalaze u fenofazi od mirovanja do početka bubrenja pupoljaka (BBCH 00-01).
Kajsije su vrlo popularna vrsta voća koja je veoma zdrava. Osim toga, od kajsija se pravi i odlična rakija. Predstavljamo vam tri sorte koje su odlične za ovu namenu.
Ukoliko se proizvođač odluči da gaji kajsiju po organskim principma, mora da se strogo pridržava Zakona o organskoj proizvodnji.
Neki od prouzrokovača bolesti se mogu javiti na više vrsta koštičavog voća, prouzrokovači šupljikavosti lista, sušenja cvetova i grančica, truleži plodova.
Ukupan rod voća ove godine će biti manji za pet do osam odsto u odnosu na 2020. godinu zbog mrazeva i loših uslova za vreme oprašivanja, rekao je danas profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
Ne postoji zdraviji i ukusniji dezert od suvih kajsija sa čokoladom. Lako se priprema i možete ga jesti u neograničenim količinama.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета