КАЛЕНДАР РАДОВА У ВОЋАРСТВУ

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Подсетник за све који се баве воћарством. Како изгледају радови у воћарству по месецима.

ЈАНУАР:
У јануару се врши орезивање јабучастих воћних врста. Још увек се продају плодови крушке и јабуке. Набављају се пестициди и дјубриво за прихрањивање воћки.

ФЕБРУАР:
Фебруар је месец за резидбу не само јабучастих већ и коштичавих воћних врста. То је време за површинску обраду земљишта као припрема за пролећну садњу воћака. Затим, врси се зимско прскање воћњака и класирање подлога и садница.

МАРТ:
Март је месец за подизање нових засада, матишњака и подлога. Такодје се ради на сузбијању корова у воћњаку и обавља медјуредно орање. Време је и за плаво прскање кајсије и брескве. Затим, прекалемљењивање и подмладјивање воћних сорти. Орезивање малина и купина.

АПРИЛ:
У априлу се спроводе мере заштите против штеточина и болести. Врси се детаљна обрада земљиста у воћњацима, матичњацима, растилу и семеништима. Април је такодје месец за чисћење подлога.

МАЈ:
У мају и даље траје обрада земљишта. Тада је потребно проредити плодове воћака и уклонити непотребне младаре у новијим засадима. Ово је и месец за калемљење и чисћење подлога. А почиње и прва берба јагоде, вишње и трешње.

ЈУН:
У јуну се надаље спроводи заштита воћњака од штеточина и болести, као и поврсинска обрада земљиста. Обавља се зелено орезивање младих бресака. Јун је месец када се бере малина, трешња, вишња, и ране сорте крушке, јабуке, брескве, кајсије и шИјиве.

 

ЈУЛ:
Јул је месец када је воћке потребно заливати и обавити зелену резидбу. Код младих засада круске и јабуке изводи се разводјење младара, прстеновање и полупрстеновање. Припремају се подлоге за калемљење и обавља се калемљење подлода. Наставља се берба воћака започета у јуну месецу. Обавља се застита воћњака од болести и стетоћина код воћа које ће тек касније дати плодове. Припремају се услови за садњу јагоде.

АВГУСТ:
Поћиње садња јагода и наставља се припрема подлога за калемљење и изводи само калемљење воћа. Поред плодова који сазревају јос у јулу, у другој половини августа почињу сазревати и лешници. Припрема се и анализира структура земљиста, за нове саднице. Заливање, застита од стеточина и обрада земљиста и даље трају. Као и разводјење младара.

СЕПТЕМБАР:
Калемљење воћака требало би заврсити у првој декади септембра. Затим обавити основно дјубрење воћњака и припремити земљисте за подизање воћњака, растило и семениште. У септембру почиње берба ораха, касних сорти јабуке и круске, а наставља се и берба лешника.

ОКТОБАР:
Берба ораха и зимских сорти јабуке и крушке се приводи крају. Обавља се јесења обрада земљиста и основно дјубрење. Октобар је време за сетву семена у семеништу и припрему садница за вадјење.

НОВЕМБАР:
У новембру се коначно ваде подлоге и саднице воћака. Након тога се подижу нови воћњаци и матичњаци. Спроводи се плаво прскање воћака и друге мере застите од стеточина.

ДЕЦЕМБАР:
Децембар је месец који обично не дозвољава даље радове у воћњаку, мада се у случају екстремно повољних услова може наставити садња воћака. У сваком случају се води брига о плодовима, садном материјалу, пољопривредним машинама, алатима и амбалажи. Децембар је вероватно и најповољнији месец за едукацију воћара када би било добро да обнове и унапреде своје знање о воћарству, сто ће свакако дати и позитивне резултате.

poljoprivrednisavetnik.com

КАЛЕНДАР РАДОВА У ВОЋАРСТВУ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.

Sigurno vam se dogodilo da vam ulje isprska na sve strane dok pržite komad ribe ili pljeskavicu.

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Da vaši mališani unesu vitamine kroz zdravi sladoled od svežeg voća.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета