Малина - Градина
Foto:Pixabay
Призната је за нову сорту 1973. године. Селекционери су проф. др Петар Мишић, Војин Бугарчић, дипл. инж., и др Миломир Тешић. Родитељи су Молинг експлоит (Маллинг Еџплои) и Рубин (Рубин).
Једнородна је, врло бујна сорта. Ствара велики број изданака светле боје. Једногодишњи изданак је чврст и мало повијен на средини. На једногодишњим изданицма ствара се велики број секундарних пупољака (73,8%). Трновитост је доста изражена. На двогодишњим изданцима развија се просечно 19 родних гранчица, које су сразмерно дуге (45 цм), али се под теретом рода не ломе. Самооплодна је и врло родна сорта. Време кретања вегетације средњерано. Цвета средњепозно. Осетљива је према љубичастој пегавости изданака коју изазива Дидyмелла апланата (Ниессл) Сацц. Показује висок степен отпорности према болестима изданака и плодова које изазива Ботрyтис цинереа Перс. Спорадично се јављају мање колоније лисних вашију Апхис идаеи в.д. Гоот и Ампхоропхора руби ссп. идаеи Бöрнер, који су вектори економски најштетнијих вируса малине. Толерантна је према овим вирусима.
Плод је крупан, чврст, масе око 4 г. Облик плода зарубљено-купаст, црвене боје. Број коштуница у плоду око 120. Плод је хармоничног укуса. Садржи 6,1% шећера, 1,7% киселина
Сазрева средње рано до средње позно. Плодови у цвасти сазревају приближно истовремено, тако да има краћи период зрења (око три недеље). Лако се бере. Понашање при транспорту је задовољавајуће.
Погодна за коришћење у свежем стању, смрзавање и различите видове прераде. Умерено се ширила у ваљевском и чачанском малиногорју, али се данас практично и не гаји. Гајена је и на југоистоку Француске.
Izvor: /institut-cacak.org
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.
Poslednjih godina veoma veliki broj proizvođača interesuje se za gajenje lekovitog bilja.
Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvodjača malina i kupina u Srbiji izjavio je da je to voće u lošem stanju zbog stalnih promena vremena i da se očekuje cena od 600 do 800 dinara za kilogram.
Proizvođači malina se nadaju da će cena za kilogram ove godine biti najmanje 600 dinara, dok se očekuje da poskupe i dnevnice berača "crvenog zlata".
Stručnjaci smatraju da ovogodišnji rodni potencijal maline nažalost nije obećavajući, a usled toga i poskupljenja inputa, cena "crvenog zlata" može dodatno porasti.
Cena crvenog zlata se već ugovara i kretaće se od 600 do 800 dinara, ali je već izvesno da će prinosi biti manji nego lane.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета