Најчешће болести јагоде

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Јагоду напада већи број различитих болести познатих као микозе, бактериозе и вирозе. Микозе су најчешће болести јагоде и најштетније. Код нас се својом појавом истичу: лисна, црна и љубичаста пегавост, затим пепелница и сива трулеж плодова.

Лисна пегавост је најчешћа и најопаснија болест јагоде. Јавља се скоро сваке године, проузрокујући велике штете. Рано с пролећа појављују се на лишћу ситне пеге, оне се касније повећавају захватајући све већу површину лишћа, које се сасушује и пропада. Пеге су црвенкасто-љубичасте с беличастим средиштем и загаситим ободом, по чему се ова болест разликује од других типова пегавости лишћа јагоде.
Услед сушења оболелог лишћа плодови јагоде остају ситни и не дозревају, или потпуно увену. Хладно и влажно време погодује развоју болести, када принос бива знатно умањен.
Болест се сузбија применом препарата на бази бакра, тирама, каптана или фалтана и других. Прскање јагоде почети при кретању вегетације и после цветања.

Црна пегавост се појављује истовремено с лисном, због чега се често бркају. Пеге на лишћу, када је у питању ова болест, нису у свом средишту беличасте-светле, већ тамне.
Ова болест јагода сузбија се применом сличних препарата као и претходна болест.
Љубичаста пегавост и трулеж плодова јагоде појављује се после бербе плодова. Болест се уочава на лишћу у виду округластих или издужених љубичастих пега са средиштем мрке боје и светлоцрвеним рубом. Изгледа тако сто се јаче нападнуто лишће суши.
Пеге се појављују и на лисној петељци, која се такође суши и пропада. Оболели плодови јагоде су мрке боје, размекшавају се и труле.
Болест се сузбија применом наведених препарата чим се појаве први симптоми.
Пепелница јагоде се познаје по карактеристичној беличасто-сивој превлаци формираној на свим органима оболелих биљака.

Оболело лишће се слабије развија, постаје крто и лако ломљиво, те се суши и пропада. На њему се уочавају бројне љубичасте нијансе.
Заражени цветови јагоде су такође прекривени пепељастом превлаком, сасушују се и отпадају не доносећи плод.
Плод обољева од заметања, па све до бербе. Нарочито су осетљиви млади плодови који се смежурају и вену, а потом суше и пропадају.
Обољевају и столони заједно са живићима.

Сузбија се избором здравог садног материјала и применом "косана", "афугана", "сапрола", "бенлејта" и "рубигана" по појави првих симптома. После седам до десет дана прскања поновити, а остала извести ако се за то укаже потреба.

Сива трулеж плодова је врло опасно и често обољење јагоде. Обољевају претежно плодови, који се размекшавају и труле. На њима се формира сива превлака која представља мицелију и репродуктивне органе паразита, проузроковача болести. Отуда и назив: сива трулеж плодова. За време чешћих падавина трулеж се нарочито интензивно шири, те може довести у питање и бербу.

Ова болест јагоде сузбија се прскањем после отварања првих цветова препаратима: "еупарен", "деросал", "бенлејт", "плонемил", ТМТД, "беномил" и др.

Izvor: poljoprivrednisavetnik.com

 

Најчешће болести јагоде

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Sigurno vam se dogodilo da vam ulje isprska na sve strane dok pržite komad ribe ili pljeskavicu.

Sve više odustajanja od bavljenja poljoprivredom, što zbog neisplativosti skoro pa nikakve državne pomoći tako i zbog zagađenosti čitave atmosfera. Tako je i ova porodica odustala od svog prelepog voćnjaka, 500 kom. stabala Jabuke završavaju ,više nije moguće da OPSTANEMO

Iz Prognozno-izveštajne službe (PIS) saopšteno je da se usevi uljane repice na terenu RC Senta u zavisnosti od vremena setve nalaze u fenofazi od 6 do 9 i više listova.

Uspešan uzgoj jagoda ugrožava više od 50 gljivičnih uzročnika bolesti, 3 bakterioze i više od 25 vrsta virusa i fitoplazmi.

Sekretarijat za privredu Grada Beograda objavio javne pozive za podelu podsticajnih sredstava u oblasti voćarstva i povrtarstva, stočarstva, ali i nabavku traktora i priključnih mašina.

Na plodnoj moravskoj zemlji rađa najbolja kajsija i iako je neizvesna proizvodnja, voćari čačanskog kraja ne odustaju od ove voćke.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета