photo:pixabay

photo:pixabay

Za sada se u kraljevačkom kraju proizvodnja i prodaja jagoda odvija na optimalan način

U raznovrsnoj voćarskoj proizvodnji kraljevačkog kraja tokom nekoliko poslednjih godina jegode su sve zastupljenije. Česti su slučajevi da se krče zasadi jabuka ili nekog drugog voća kako bi se zemljište iskoristilo za nove plantaže jagoda. Proizvođači su uz pomoć stručnjaka ovladali znanjem u proizvodnji ovog sve traženijeg voća, tako da je kvalitet ali i prinos iz godine u godinu sve bolji.

Poslednjih godina i cene su zadovoljavajuće i  stabilne, što se posebno ispoljava ove godibne. Zato vočari kraljevačkog kraja planiraju još veće zasade.
Jedan od najboljih voćara u kraljevačkom kraju, Predrag Perišić, pod raznim voćem ima oko 12 ha zemlje, i to: višanje, nektarine, jabuke, krušake, šljive i trešanje. Predprošle godine je ovaj vredni bukovički voćar rešio da proširi proizvodnju voća sa dodatna tri hektara jagoda. Posadio je četiri sorte jagoda. Od ranih „albu“ i ,“zengu“, a od sorti koje stižu kasnije „roksanu“ i „arosu“.

„Odluka nije bile laka. Morao sam da kupim zemlju, jer nisam imao sopstvenu, zatim da osavremenim mehanizaciju i da se suočim s nedostatkom radne snage kao pratećim i sve izraženijim problemom na selu”, priča Predrag. Napominje da su prošlogodišnji rod i cena bili zadovoljavajući, posebno ako se imaju u vidu nepovoljni vremenski uslovi. Oni su negativno uticali na kvalitet, a naravno i na cenu.

Ove godine Predragove plantaže jagoda su u odličnom stanju. Vremenski uslovi su, bar za sada, optimalni a kvalitet roda je izvanredan. Najzad i cena je iznad svih očekivanja.

"Berba je u toku i sa otkupom nema problema. Trenutna cena ranih sorti kreće se od 280 do 350 dinara.  Nadam se da će tako biti i sa kasnijim sortama. Normalno je očekivati da će tada cena biti niža ali ne toliko da ne bismo bili apsolutno zadovoljni", kaže poznati bukovički voćar.

Još se ne zna da li će se kupci iz Rusije ove godine pojaviti u našem kraju. Kako kažu u Bukovici oni su već skoro deset godina bili najveći otkupljivači.

Predragov komšija Vladimir Stefanović gaji jagode na 80 ari. Zbog dobrih rezultata već na jesen planira proširenje proizvodnje. Za sada je na njegovoj plantaži samo rana sorta jagode "alba“ za koju  kaže da je u Bukovici i okolnim selima našla idealno podneblje za dobar i kvalitetan rod.

 "Najveće količine jagode, čija je berba počela pre sedam-osam dana, prodajem u svojoj prodavnici voća u Kraljevu. Kupci znaju da djubriva i zaštitna sredstva koristim samo u meri koja ne utiče na zdravlje ljudi. Dakle, samo minimalne količine što je i najbolja preporuka za uspešnu prodaju. Cena u prodavnici je od 320 do 350 rsd a na pijaci i do 400 rsd. Zadovoljan sam i nadam se solidnoj zaradi“, kaže 25-godišnji Vladimir, renomirani voćar.kraljevačkog kraja.

Najzad, treba napomenuti i da je iz godine u godinu problem radne snage sve veći. Proizvođači koji imaju stalne radnike nemaju velike probleme, dok su svi ostali  na velikim mukama. Predrag Perišić tvrdi da da je lakše proizvesti i prodati voće nego obezbediti radnike za berbu.

 

Izvor: agromedia.rs

Proizvođači nikad zadovoljniji

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Kupus je veoma zdrav i pun vitamina, ali da bi uspeo u bašti nije samo potrebno brinuti o njegovom uzgoju, već je vrlo važan njegov položaj u odnosu na ostale zasejane kulture, odnosno, važno je koje ga biljke okružuju.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета