Савети за узгој купина

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Купина је вишегодишња биљка пењачица, грмоликог облика, која припада породици ружа.Латинско јој је име Рубус фруцтицосус,а на енглеском је познајемо као Блацкберрy. Може нарасти од 50 до 300 цм.

Бодљикава је, а бодље јој служе каопомоћ у пењању,али и као природна одбрана од животиња које се њоме радо хране. Из њених цветова се касније формирају јагодичасти плодови црвене боје који сазревањем тамне.

Агроеколошки услови за узгој купине
Температура

Купина се најбоље узгаја у климату са прохладним летом,са довољно влаге и благом зимом. Зими изданци смрзавају на температурама од -10до -17степени Ц, али подснежним покривачем опстају и на-25. У пролеће осцилација температура у распону од -7 до +6 степени Ц сенеповољно одражавају на биљку.

Вода

Вода је критичан фактор за узгој купине, јер има плитак корен. Зато се мора заливати. Добра мера зачување влажности земљишта је затравњивање међуредног простора.

Земљиште
Купина најбоље успева на плодним, добро дренираним земљиштима, јер јој веома штете поџемне воде. Најпогодније су песковите иловаче. Треба бити у земљишту пХ вредност 6 до 6,5. Не треба бити висок садржај калцијума. За предусев су најпогодније раж, зоб, пшеница или суданска трава.

Избор положаја за подизање засада купине
Најбоља заузгој купинеје топла, сунчана, благо нагнута експозиција терена. Не одговара јој присуство топлих ветрова, јер смањују влажност ваздуха, а и земљишта. Редове треба поставити у правцу север-југ.

Припрема земљишта за производњу купине
Садња купине се треба обавити у добро припремљеном земљишту, нарочито зато што је она вишегодишња култура која ће ту остати низ година. Садња се може обавити у јесен, у другој половини новембра па до почетка марта. Операције које треба извести пре садњесу: мелиоративно ђубрење, подривање на 70 до 80 цм, риголовање на дубинуод 55цм и уношење ђубриватеравнање тањирачама, дрљачама, равњачима. Треба одредити размаке садње ипоставити носиве стубове у којима се остављају рупе за 3 реда хоризонталних жица. Стубови могу бити бетонски, дрвени итд. Зависно од размака садње биће потребна и количина садница. За садњу наразмаке 120 цм у реду џ 275цм између редова је потребно 3030 комада, 140 џ 300, 2380 комада, за 150 џ 350, 1900 комада и сл.

Најбоље сорте купине
Купина се много користи у прехрамбеној индустрији. Начин употребе плода ће утицати која ће сорта бити заступљена. СортеБојсен, Хималаја, Тхорнфресе препоручују за сокове и компоте, Смутсен и Тхорнфреза смрзавање, а за свежу употребу сорте Дирксен, Бојсен, Смутсен,Чачанка.

Начин садње купине
Саднице које су квалитетне имају корен добро развијен са 3 до 4 лепо развијена пупољка. Из тих пупољака ће се у првојгодини формирати изданци. Најповољнијеје ако упрвој години има добро развијена 2 до 3 изданка. Сади се на дубину на којој је биљка била посађена и у расаднику. Затим се нагрће уситњена земља на корен. Наџемни део биљке треба одрезати на 15-20 цм (на 3 до 4 пупољка). Обавезно треба нагазити земљу окосаднице ради успостављања контакта корена и земље. Препоручљиво је наручити око 5% више садница, услучају да сенеке саднице не приме.



Начин гајења купине у засаду

Препоручљив начин гајења је у облику шпалира, тј.у обликуживе ограде. Тиме олакшавамо радне и манипулативне операције, а обезбеђује се добра осветљеност засаду. Боља осветљеност резултира бољом отпорношћу и бољим родом. Након бербе стари се изданци морају одстрањивати и младе изданке који су слаборазвијени или оштећени. Јаке, добре младе изданке (3-5) остављамо за наредни род. Њих прикраћујемо на висину горње жице.

Ђубрење

Најбоље је направитианализу земљишта и ђубрење извршити на основу налаза. Али оквирно треба ђубрити са 40 000 до 60 000 кг компостираног стајњака пре подизања засада као мелиоративно ђубрење. Иначе се купине ђубре два пута годишње и то у рано пролеће и након бербе, у јесен. Пролећње ђубрење подразумева унос минералног ђубрива КАН,400-600 кг/ха. Ако се уноси стајњак у јесен (30000кг/ха,сваке две до три године), треба користити минерална ђубрива са мањим постотком азота ( НПК 10:20:30). Након јесењег ђубрења оре се на10-так цм дубине.

Мере неге купине
Прашење или фрезање треба редовно обављати, јер оно чува земљишну влагу. Прво прашење се изводи у рано пролеће, на дубину од 7-8цм. До краја сезоне треба обавити још бар 2-3 прашења. Ако је година сушна треба повећати број прашења.

Наводњавање

Купини одговара умерена влажност земљишта. Треба заливати у току лета сваких 7 до10 дана. Најбоље је поставити систем за наводњавање кап по кап.

Резидба

Када се садња обави,тада вршимо прву резидбу.Саднице скраћујемона 30-50 цм,пачак ина20 цм,ако су саднице мале. Тиме подстичемо раст изданака. Грм купине треба проредити, даби био боље осветљен. Треба остављати 5-6 јачих изданака. Остале изданке одстрањујемо. Болесне илиоштећене изданке требамо одрезати скроз до земље. Гране које су донеле род (двогодишње), такође уклањамо. Орезивање купине је пожељно и крајем зиме, и тада једногодишње изданке скраћујемо на 30-40 цм. Тиме побољшавамо плодоношење идуће године.

Заштита купине од болести и штеточина

Прскање се врши у 10 наврата у току вегетације. Почиње првим прскањем пре почетка вегетације (отприлике почетком марта), па све до десетог прскања након опадања лишћа, конвенционалним препаратима или по принципима органске производње.

Берба

Сорте купина које имају чврст плод треба брати у пуној зрелости, а оне мекших плодова дан, два пре зрелости. Не сазрева једновремено. Берба траје од 30 па до 50 дана,са бројем берби од 6 до10. Најбоље је брати рано ујутро, када нестане роса. Захтева ангажовање пуно радне снаге. Осетљивост на труљење и транспорт захтевају брижљиву организацију.

Производња купине-исплативост

Ако применимо пуну агротехнику,а имамо и среће са метеоролошким приликама купина је рентабилна култура јер је њен принос 30 т/ха. У еколошкој производњи, под таквим условима, даје 10-20 т/ха. Цена једног килограма се креће око евра на пијацама и брзо се распрода. Цена у откупу је нижа, али, вероватно, сигурнија.

Izvor:seoski poslovi

Савети за узгој купина

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Poslednje dve godine kupine doživljavaju pravu ekspanziju. Uzrok porasta cene ovog voća je porast tražnje nastale usled nestašice na svetskom tržištu. Ali, to nije slučaj u Srbiji.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Agroanalitičar Goran Đaković rekao je da smo ponovo oborili rekord što se tiče izvoza voća - prošle godine inkasirali smo 824,1 milion evra, a samo od malina zaradimo 300 miliona evra.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета