Шта све треба знати пре подизања засада шљиве

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Производња шљиве, уз одговарујће услове и добро планирање, може бити веома уносан посао. При планирању производње и садње воћњака треба размотрити више фактора који битно утичу на фунционалност и трошкове.

Да би засад био исплатив се мора обратити пажња на избор парцеле, климатске услове, припрему земљишта, ђубрење, избор садног материјала и сортимент, могућност наводњавања и многе друге факторе.

Где садити?

Шљиви као и већини воћних врста највише одговара северна, северозападна и североисточна експозиција. Најбољи терени за подизање ове воћарске културе налазе се изнад 300 метара надморске висине, а терене са надморском висином испод 100 метара треба избегавати, поготово у котлинама где је измрзавање шљиве готово извесно.

Садни материјал

Приликом набавке садног материјала обратити се регистрованим расадницима који су под контролом надлежних инспекција и приликом избора консултовати се са стручним лицима. Сорту треба одабрати на основу искустава на терену на коме се подиже засад , на основу заинтересованости откупљивача, и на основу могућности гајења, с обзиром да осетљивост на вирус шарке шљиве практично
онемогућава гајење поједних сорти као што је Пожегача.

Плодоред и припрема земљишта
Посебну пажњу обратити на предусеве, за засад шљиве погодна су стрна жита, махунарке и поврће, због ранијег скидања током вегетације, те благовремене припреме за садњу. Такође, добра је пракса да се у години која предходи дубокој обради изврши третман хербицидима, јер се на тај начин, након садње знатно смањују проблеми са коровима.

Шљива је култура која тражи нешто плоднија земљишта и не подноси положаје на којима долази до дужег задржавања воде на којима услед недостатка кисеоника у земљишту долази до сушења читаве воћке, а уз то повећана је и опасност од напада пламењаче корена и разних трулежница.

Садња
По завршетку обраде и ђубрења на основу предходно урађене агрохемијске анализе, приступа се садњи. Садња се састоји од размеравања земљишта за садњу, обележавања садних места, организације путне мреже за транспорт и рад (у плантажним воћњацима), копања јамића и саме садње.

Копање јамића

Копање јамића за садну може се обавити ручно или машински, при чему треба обратити пажњу да приликом машинског копања, земљиште мора бити одлично припремљено, јер у супротном долази до ефекта "чаше", односно јамић се при првом пљуску напуни водом.

Осим свега наведеног пољопривредни произвођачи приликом избора парцеле морају водити рачуна и о близини пута, близини откупних места, сушара за сушење плодова, као и о набавци машина за трешење и сакупљање плодова.

Izvor: agromedia.rs

Шта све треба знати пре подизања засада шљиве

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zbog niske otkupne cene šljive, od svega 25 dinara po kilogramu, proizvođači negoduju. Ipak, većina njih je krenula u branje i na području oko Prokuplja se uveliko vrši otkup.

Na teritoriji Topličkog okruga privodi se kraju berba ranih sorti šljiva "čačanske lepotice", "čačanske rane" i ruske "džanarike", a već za 10-ak dana počinje berba sorte “stenlej”.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju

Šaran sa suvim šljivama je jelo prepuno izuzetaka od pravila: prija i uz lagana crna vina, ko voli jede ga sa svežom ljutom paprikom, a šljiva dokazuje da nije voće nego povrće.

Za razliku od prethodnih, ove godine su proizvošači zadovoljni cenom i kvalitetom šljive. Rod je takođe dobar, a u blačkoj opštini koja ima najviše zasada šljiva u Srbiji, počela je berba ovog voća

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета