Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Trešnja je voće koje među prvima stiže na berbu, pa samim time nema puno tretmana zaštite.

Šupljikavost lista voća  se javlja na koštičavom voću, tj na breskvi, kajsiji, trešnji, šljivi... Štete nastaju usled propadanja lišća, mladara i umanjenja tržišne vrednosti plodova.

Simptomi se javljaju na listu, plodu i mladarima. Na listovima se javljaju okruglaste svetlo crvenkaste pege oivičene tamno mrkom ivicom i svetlo zelenim oreolom. Središnji deo pege je mrtvo tkivo koje u većini slučajeve ispada tako da list dobija šupljikast izgled. Ukoliko je napadnuta lisna drška dolazi do prevremenog opadanja lista.

 Simptomi na plodovima zavise od biljne vrste. Tako na mladim plodovima kajsije se javljaju crvene pege. Kod bresve a kasnije i kod kajsije ispod zaraženog tkiva formira se plutani sloj te plodovi dobijaju šugav izgled. Kod višnje i trešnje gljivica prodire sve do koštice otvarajući sočni deo ploda koji ubrzo truli.

Na mladarima nastaju pege slicne kao na listovima. Kasnije u okviru pega se javlja ulegnuce. Ovaj simptom nije specifičan samo za pomenutu bolest. Za razvoj bolesti je bitno proleće i jesen, tako da ovom periodu trebamo posvetiti posebnu pažnju. Tretiranje bakarnim preparatima  treba uraditi kada opadne više od 50% lista. Tretman ponoviti u proleće pre kretanja vegetacije (bakar raditi na temperaturama višim od 5-7 stepeni). Cilj nam je da na stablu u periodu jesen-zima-proleće uvek imamo bakra. To nam omogućava da spore koje počnu da klijaju naidju na bakar i budu uništene.

 Nakon rezidbe treba izneti granje. Tokom vegetacije posle cvetanja sa 2-3 redovna tretmana se mogu postići dobri rezultati. U tu svrhu se koriste prparati na bazi aktivnih materija: mankozeb (Prevenr 80 WP), ciram (Fitociram 75 S), Kaptan (Metod 480SC, Capi) 

KALENDAR ZAŠTITE ТREŠNJE
Zimsko prskanje Bakarni kreč S 50 0,75% (pred kretanje vegetacije) mineralno ulje 2%
Kada je otvoreno 5% cvetova (faza belih kokica) Chorus 0,025%
Ako je cvetanje duže od 5dana Chorus 0,025%
Precvetavanje (opalo 80%) latičnih listića Signum 0,06% Tonus 0,025%
Kad su plodovi u porastu Polyram 0,25% (10-12 dana kasnije) Fastac 0,015% Abastate(Armada) 0,075%-0,1%
Promena boje ploda Syllit 0,2% Mospilan 0,025%
Posle berbe Polyram DF 0,25% Abastate (Vertimec) 0.075%-0,1%
Plavo prskanje u oktobru Cuprozin 35 WP 0,35%
Ako se javi problem sa crnom trešnjinom vaši,onda se mora ići sa trojnom kombinacijom insekticida. Plan zaštite je orijentacioni, i bilo bi najbolje da se konsultujete sa PSS za svako prsknje.

Izvor:agrotopvsg.rs

Šupljikavost lista trešnje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na području Srbije usevi paprike iz semena se nalaze u fazi razvoja listova, a usevi paprike iz rasada u fazi razvoja sporednih stabala i cvetanja, saopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Tokom velikih vrućina, mnogim veterinarskim ambulantama javljaju se vlasnici čiji su kućni ljubimci dobili toplotni udar.

Nekoliko poslednjih dana u Srbiji su se beležile niske temperature sa jutarnjim i večernjim mrazevima, koji srećom nisu značajnije ugrozile voće.

Pokret Ekološki ustanak saopštio je da će novi protest protiv kompanije “Rio Tinto” i iskopavanja litijuma u Srbiji biti održan u subotu, 18. decembra u 14 sati ispred Vlade Srbije

Zbog ovogodišnjih visokih temperatura, te deficita padavina, došlo je do pojave vršne truleži na plodovima paprike. Zbog ove situacije, preporučuje se sprovođenje preventivnih mera.

Savez 90 zelenih Srbije, izrazio je veliku zbrinutost i uputio saučešće povodom požara u Grčkoj, Turskoj, Severnoj Makedoniji i Srbiji, koje se već danima bore sa vatrenim stihijama širom zemlje, a u kojima ima i poginulih.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета