Suva šljiva ostvarila odličnu cenu, traže je čak iz Južne Amerike

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Ove sezone na svetskom tržištu nema dovoljno suve šljive, pa je potražnja za njom velika. Iz valjevskog kraja poručuju da su zadovoljni prerađenim količinama i cenom.

Prerađivači i izvoznici su vrlo zadovoljni sezonom, a u domaćinstvu Đurđevića kažu da se ne sećaju kada je ostvarena ovako dobra cena koja je sada dva i po evra, što je duplo više nego prošle godine.

Miodrag Đurđević iz sela Osladić kod Osečine je rekao da u poslednjih trideset godina nije bila ovako dobra cena suve šljive, te da je ove godine za tri tone mogao da se kupi novi 'ferguson', prenosi RTS.

Velika potražnja ovog proizvoda i nedovoljne količine na svetskom tržištu garantuju uspeh u izvozu sa naših prostora u inostranstvo.

- Sada se u suvoj šljivi pojavljuje dosta više kupaca nego prethodnih godina. Tako da se nadamo dobroj sezoni i prodaji. Samim tim biće i cena suve šljive dobra - kaže Dobrivoje Jovanović, "Jovanović voće" Osečina.

Valjevska kompanija 'Arganela' je bila najveći izvoznik suve šljive prošle godine, a sada će prvi put izvoziti i na tržišta glavnih konkurenata. Iz ove kompanije naglašavaju da se srpska suva šljiva traži i iz Južne Amerike.

Izvoznici očekuju da oko 7.000 tona suve šljive ugovore do marta naredne godine, kada se očekuje šljiva iz konkurentnih zemalja.

Agroinfo.rs

Suva šljiva ostvarila odličnu cenu, traže je čak iz Južne Amerike

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Izvoz borovnica i brusnica iz Srbije porastao je 32 puta od 2015. do 2022. godine i sa vrednošću izvoza od 27 miliona evra Srbija se nalazi na 16. mestu u svetu po izvozu ovog bobičastog voća. Više od 27 miliona evra za izvoz.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Zakomplikovan izvoz na rusko tržište, ali i veliki uvoz, tvrde leskovački povrtari, oborili su cenu kupusa.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета