Суве бруснице: Шака здравља или слаткиш пун шећера?
Foto:Pixabay
Сушене бруснице могу бити веома здраве намирнице, а могу бити и штетне у зависности колико има додатог шећера и у којој количини се конзумирају. Међутим, иако је њихова конзумација котраверзна, њихова популарност све више расте у козметичкој индустрији. Ево целе истине колико су сушене бруснице здраве, како је најбоље да их једете и зашто су све популарније у козметичкој индустрији.
Иако сушено воће звучи здраво, сушене бруснице имају прехрамбени профил који више припада категорији алтернативних слаткиша, а то значи да треба врло мало да се конзумирају. Један од основних разлога је што се у комерцијалној производњи додају велике количине шећера. Уколико купујете сушене бруснице у продавници препорука је да их једете у мањим количинама, као посластицу али, ако их сами сушите то је већ друга прича.
Како се суше бруснице?
Сушене бруснице настају делимичном дехидратацијом свежих брусница, односно то су свеже бруснице којима је извучена вода. На сличан начин се прави и суво грожђе. Међутим, за разлику од грожђа, брусница није слатко воће и приликом производње сушене бруснице додају се веће количине шећера.
Брусница се суши на различите начине. Може да се суши на сунцу, врућим ваздухом, процесом смрзавања, коришћењем вакуума и разним другим високотехнолошким техникама сушења. Свака метода даје различите резултате у задржавању количине хранљивих састојака у брусници. Сматра се да сушењем на ваздуху оне задржавају најмањи део хранљивих састојака у односу на друге методе.
Међутим, проблем је што већина сушених брусница у комерцијалној производњи садржи додатни шећер, а често се премажу и са врло мало биљног уља како се не би лепиле једна за другу.
Многи кућни рецепти за сушену брусницу укључују процес да брусница преноћи у комбинацији воде и шећера, а пре сушења или смрзавања. Ово може да доведе до великог губитка природних хранљивих састојака из свежих брусница, те се због тога не препоручује.
Како је најбоље јести суве бруснице?
Сушене бруснице садрже исте храњиве састојке као и свеже бруснице, нарочито дијетална влакна и антиоксиданте - уколико се не додаје шећер. Међутим, комерцијални поступци сушења знатно смањују садржај витамина А и витамина Ц, а додавањем шећера смањује се количина хранљивих састојака.
Најбоље би било да их сушите сами код куће, без додатка шећера или конзерванса. Дехидрацијом једна шоља свежег воћа постаје ¼ шоље сушеног воћа. Ипак, како брусница сама по себи није слатка некима је мања количина шећера неопходна.
Ако се узме у обзир да шољица свежих брусница садржи око 9% дневних потреба шећера, а да комерцијално осушене бруснице садрже чак 58% дневних потреба за шећером, јасно је зашто би најбоље било да их сушите сами. Бруснице можете осушити и код куће, а користити алтернативне заслађиваче као што је стевија.
Сушене бруснице се могу користити у салатама, као украсни додатак печеној свињетини, у колачима, у комбинацији са житарицама, може се додати шејковима, смутијима или јести саме, као слаткиш.
Колико су здраве?
Бруснице са минималном обрадом садрже највише антиоксиданата. Конзумирање ¼ шољице сувих брусница еквивалентан је једној порцији воћа и поврћа, односно 25% препорученог дневног уноса. Сушене бруснице (без додатног шећера) имају јако позитивно дејство на наш организам. Оне су добре за целокупан метаболизам, а посебно за имуни систем и срце.
Суве бруснице не садрже холестерол, засићене и транс масти. Као и друго сушено воће, познате су по томе што су добар извор влакана. Само 40г овог осушеног воћа садржи 8% дневне вредности влакана, поред 6% препоручене дневне вредности за витамин Е. Такође, садрже веће количине витамина А, Б комплекса и витамина К, а ту су и минерали, као што су бакар, гвожђе и манган.
Осушене бруснице побољшавају орално здравље јер садрже елемент који зауставља бактерије да се вежу за зубе и узрокују пропадање зуба. Такође, помажу у спречавању болести десни.
Осушене бруснице спречавају инфекције мокраћних путева. Када их једете добијате велику дозу проантоцијанидина, а то су антиоксиданти који спречавају да се бактерије, које узрокују инфекцију, залепе на зидове мокраћних канала.
Сушене бруснице снижавају ризик од кардиоваскуларних болести јер садрже полифеноле са анти-упалним својствима. Они помажу у смањењу хипертензије и спречавају накупљање тромбоцита, што за резултат има умањење ризика од кардиоваскуларних проблема.
Осушене бруснице без шећера могу бити корисне особама са дијабетесом типа 2. Због тога што нема шећера или је додата мрвица, постоји нижи гликемијски индекс, па долази до мање реакције на инсулин.
Сушене бруснице имају храњиве састојке који спречавају појаву одређених тумора, а такође помажу и код успоравања већ постојећих. Људи који имају предиспозиције да пате од проблема са простатом, као и назнаку могућег обољења од рака јетре, дебелог и танког црева и јајника, конзумацијом сувих брусница развијају јачи имунитет.
Употреба у козметичкој индустрији
Северна Америка је највећи произвођач и извозник свежих и прерађених брусница широм света, а првенствено због ширења свести о бенефитима сушених брусница и њихове све веће употребе у козметичке сврхе, због чега се и предвиђа раст њихове потрошње.
Наиме, бруснице у сушеном облику се могу додавати разним козметичким производима, а посебно оним за неговање коже.
Студије су показале да бруснице имају једну од највећих концентрација антиоксиданата у односу на било које воће и поврће и да та концентрација надмашује супер храну као што су јагоде, спанаћ и броколи. Осим тога, како смо већ навели, има доста витамина Ц, Е и К, као и мангана и влакана.
Могло би се рећи да оне представљају нови тајни састојак козметичке индустрије. Уље из бруснице се махом користи да повећа сјај и јачину косе, док суве бруснице имају велико дејство на побољшање структуре суве и грубе коже тако што повећавају њену еластичност.
Izvor: agromedija.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Proizvodi ove bobica, čija su lekovita svojstva poznata još iz antičkih vremena, su odličan dodatak ishrani za svakoga, pod uslovom da se uzimaju u pravilnom obliku i u primerenoj dozi. Plodovi se koriste za pripremu voćnih napitaka, tinktura, likera, džemova i drugih poslastica.
Kako bi proizvodnja brusnice bila uspešna i isplativa, potrebna je odgovarajuća kombinacija klimatskih uslova, sastava zemljišta i količine vlage, pri čemu su posebno značajne karakteristike tla i vode.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета