Brusnica: Nega, sadnja i nabavka sadnica

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kako bi proizvodnja brusnice bila uspešna i isplativa, potrebna je odgovarajuća kombinacija klimatskih uslova, sastava zemljišta i količine vlage, pri čemu su posebno značajne karakteristike tla i vode.

Brusnica (lat. Oxycoccus) je podrod roda Vaccinum, iako postoje mnoge različite vrste brusnice, najznačajnije sorte su evropska brusnica (vaccinium vitis-idea) i američka brusnica (vaccinium macrocarpon). Plod brusnice je crvena bobica okruglog ili elipsastog oblika. Krupnije bobice koje se javljaju u močvarnim oblastima mogu imati i prečnik do 16 mm.

Evropska brusnica (Vaccinium vitis-idea) se razlikuje od američke brusnice po tome što je žbunasta biljka, za razliku od američke koja je puzavica. Žbun može biti visok i širok do 40 cm, pa se iz tog razloga najčešće sadi u redovima. Još jedna razlika u odnosu na američku brusnicu je to da je plod manji, dok su ostale karakteristike uglavnom iste kod obe vrste. Plod je veoma hranljiv sa mnoštvom bio-aktivnih materija koje doprinose zaštiti organizma, pa se zato list osim u ishrani, koristi i u industriji lekova.

Sadnice brusnice sade se u pripremljene, pođubrene jamiće dubine 20-30 cm. Korektan razmak sadnje međuredno je 2,5 do 3 m, a u redovima 1 do 1,5 m. Pošto američka brusnica obrazuje stolone, šireći se horizontalno i pokrivajući zemlju, poželjno je da se ugrade granične lajsne, čime bi se njen rast usmeravao u lejama, a ujedno bio omogućen nesmetan prohod mehanizacije i rad radnika. Razvoj korova je izuzetno štetan za ovu vrstu. Najbolje se suzbija okopavanjem, plevljenjem i malčiranjem. Brusnici treba omogućiti dovoljnu količinu svetlosti, odnosno da ona ne bude u senci, kako bi mogla da formira dobru lisnu masu. Takođe, važno joj je i dati dovoljnu količinu prostora, jer njene grane koje poležu mogu biti dugačke i do pola metra. Brusnica spada u polu polegle biljke sa produženim granama koje omogućavaju privezivanje za tlo.

Pošto se zasadi, neophodno je i zalivati, naročito na peskovitim i poroznim zemljištima. Kao najbolji način navodnjavanja se navodi sistem kap-po-kap, u proseku 1-2 cm vodenog taloga nedeljno. Pošto je brusnica veoma osetljiva na povećanu koncentraciju soli u vodi, ne sme se dozvoliti potpuno isušivanje zemljišta. Brusnica ne zahteva preterano korišćenje sredstava za zaštitu, pa se može gajiti kao integralna biljka.

Biljka cveta u aprilu i u maju mesecu, a plodove formira u junu, julu, pa čak i avgustu mesecu. Plodovi se mogu koristiti sveži ili sušeni.

Nastupajući period belog prekrivača i lošeg vremena, proizvođači mogu da iskoriste za nabavku semena i sadnica, kao i ostalog repromaterijala potrebnog za uzgoj. Januar je pravo vreme za to jer se tada može naći najveći izbor ovih vrsta u rasadnicima i prodavnicama.

Izvor:topalovic.rs

Brusnica: Nega, sadnja i nabavka sadnica

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U poljoprivrednoj proizvodnji mere za površinu zemljišta su jedna od najbitnijih stvari, jer bez njih nebi mogli da se izračunavaju prinosi.

Oblasti sa najvećim učešćem gazdinstava koja navodnjavaju zemljište su Pčinjska, Nišavska i Zlatiborska

Najskuplje poljoprivredno zemljište je u Južnobačkom okrugu, gde je hektar dostigao cenu od 31.900 evra, dok je najjeftinije u Južnoj i Istočnoj Srbiji, gde je hektar prodat za 300 evra.

Najskuplje poljoprivredno zemljište u Srbiji u 2021. godini prometovano je u opštini Žitište po ceni od 3,5 miliona evra za 303 hektara, navodi se u izveštaju Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).

U Zrenjaninu je 30. marta objavljen je oglas za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini u dugom krugu javnih nadmetanja za područje grada, a ukupna površina koja je raspoloživa za davanje u zakup iznosi 7.783 hektara.

Prethodnih dana raspisani su javni oglasi za davanje u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta u gradu Šapcu i opštinama Šid, Čajetina, Inđija i Odžaci.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета