Уочите је на време: Кестењаста пегавост ластара малине
Foto: Pixabay
Кестењаста пегавост (Дидyмелла аппланата) ластара једна је од најопаснијих болести која може да угрози читав род. Нове сорте малине и купине, које имају крупније плодове, врло су осетљиве на појаву ове болести. Крајем јуна и почетком јула поведите више рачуна, јер је тај период погодан за развој кестењасте пегавости. Са овим саветима много лакше ћете је уочити.
Дидyмелла апланата напада малину и купину, и хибриде који настају њиховим међусобним укрштањем. Болест се прво уочава крајем јуна, почетком јула. Зараза лишћа младих изданака започиње на ивици и шири се према главном нерву. Услед заразе долази до некрозе лишћа између нерава у виду слова „В“. Зараза се са лишћа, кроз лисну дршку, шири на нодусе.
Како да уклоните прву серију изданака у вашем малињаку
Заражено лишће се најчешће превремено осуши. На захваћеним ластарима се јављају мрке, тамне пеге, а често бива захваћен већи део изданка. Касније, у току јесени, пеге се слабије примећују јер ластари добијају тамнију боју. Током зиме се примећује сребрнаста боја (избељивање ластара) и у њима се уочавају псеудотеције, касније пикниди. Током пролећа и лета, у оквиру пега, долази до некрозе, пућања коре и њеног одвајања. Пупољци ретко изумиру, често су ослабљени и смањени, па не успевају да се развију у конкуренцији са незараженим пупољцима исте биљке.
Савети за одабир квалитетних садница малине
Заражени пупољци лакше измрзавају у току зиме. На зараженим ластарима у пролеће пупољци не крећу. Дyдимелла аппланата се у току зиме одржава у форми мицелије, псеудотеција и пикнида на зараженим ластарима. У влажним условима гљива ствара аскоспоре и конидије које врше заразу лишћа.
Уочите је на време: Кестењаста пегавост ластара малине - © ПИС Војводина
Гљива из листа расте кроз петељку и колонизира кору ластара око пупољка. Пикноспоре се обилато формирају од јуна до краја јула и највероватније имају примарну улогу у инфекцији листа. Лист постаје врло осетљив са физиолошким старењем услед недостатка светла у основи ластара. Осетљивост ластара је значајно повећана после периода високих температура и тај фактор доприноси појави симптома на нодусима дуж ластара.
Почетком августа ластари дозревају и мање су осетљиви на заразу. Дидyмелла аппланата није лако ни једноставно сузбити. Одмах после бербе потребно је уклонити биљке које су донеле род, да се зараза не би пренела на младе ластаре. Не сме се оставити да ластари презиме и да се уклањају у пролеће, како се то иначе чини. Не треба држати густе, превише закоровљене засаде малине, јер се у таквим условима болест јаче јавља. Уклањање прво изниклих ластара се врши хербицидима, кошењем или на друге начине.
Представљамо вам сестре Станојевић – пример успешних и добрих малинарки!
Ово се може вршити само у јако бујним засадима и на сортама које подносе уклањање ластара. У току вегетације могу се користити фунгициди са контактним и системичним деловањем. За третирање родних ластара пре кретања вегетације препоручује се примена сумпорнокречне чорбе. У току вегетације користе се препарати на бази азоксистобина пред цветање, две недеље пред бербу препарати на бази боксалида/пираклостробина и фенхексамида, уз поштовање прописане каренце.
Izvor:agroklub.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.
Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvodjača malina i kupina u Srbiji izjavio je da je to voće u lošem stanju zbog stalnih promena vremena i da se očekuje cena od 600 do 800 dinara za kilogram.
Proizvođači malina se nadaju da će cena za kilogram ove godine biti najmanje 600 dinara, dok se očekuje da poskupe i dnevnice berača "crvenog zlata".
Stručnjaci smatraju da ovogodišnji rodni potencijal maline nažalost nije obećavajući, a usled toga i poskupljenja inputa, cena "crvenog zlata" može dodatno porasti.
Cena crvenog zlata se već ugovara i kretaće se od 600 do 800 dinara, ali je već izvesno da će prinosi biti manji nego lane.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета