Stvorene biljke koje SJAJE kada su pod stresom

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Tim istraživača sa Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu uspeo je genetski da modifikuje biljke krompira tako da sjaje pod fluorescentnim kamerama kada su pod stresom.

Ovo je važan korak kada su u pitanju izazovi savremene poljoprivrede. Novina omogućava detekciju problema na vreme i blagovremeno reagovanje kako bi se uklonili svi rizici po biljku. 

Činjenica da biljke zapravo nemaju način da prenesu ljudima kako se osećaju i često, dok se pojave vidljivi simptomi, već je kasno da se bilo šta preduzme. Naučnici se nadaju da će se ovaj problem rešiti uz pomoć napredne genetske manipulacije. Tim izraelskih istraživača uspeo genetski da modifikuje biljku krompira tako da svetli pod fluorescentnom kamerom pod uticajem fizičkog stresa (nedostatak vode, hladnoća, nedostatak sunčeve svetlosti, prejaka svetlost, napad stetočina).

Istraživači su postigli neverovatan podvig uvođenjem novog gena u hloroplaste biljke, subćelijske strukture koje sprovode fotosintezu. Ovaj gen izražava fluorescentni protein kao odgovor na prisustvo reaktivnih vrsta kiseonika – visoko reaktivnih hemijskih molekula koji se proizvode da bi pomogli ublažavanju stresa. Što više stresa biljka doživi, što više reaktivnih vrsta kiseonika proizvodi, to je njen fluorescentni sjaj jači.

Važno je napomenuti da je fluorescencija modifikovane biljke nevidljiva golim okom, ali promena se može uočiti kada se biljka vidi kroz visoko osetljivu fluorescentnu kameru. Istraživači su se za svoju studiju odlučili fokusirati na skromni krompir, jer je to glavna prehrambena kultura koja čini 40% izraelskog izvoza i veoma je popularna širom sveta. Međutim, oni veruju da se primena biosenzora može proširiti i na druge ključne useve, što bi moglo pomoći u ublažavanju problema propadanja useva usled klimatskih promena.

Agroinfo.rs/24sedam.rs

Stvorene biljke koje SJAJE kada su pod stresom

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Krava bi mogla da proizvodi 1 gram insulina po litru mleka, a svaki gram insulina jedak je kao 28.818 jedinica insulina

Biće parcela na kojima uopšte neće biti prinosa. Od dana setve do današnjeg dana krompir pliva u vodi.

Kada se govori o klimatskim pormenama, najviše pažnje se posvećuje njihovom uticaju na čoveka, njegovom kvalitetu života, uticaju na imovinu i privredu.

Preduslov za osećanje bola je posedovanje centralnog nervnog sistema. Međutim, biljke nemaju nerve i mozak.

Pravila vezana za boravak u prirodi nisu tu da nas ograniče i spreče da uživamo, već da nas podsete da čuvanjem prirode dajemo lični doprinos i za očuvanje planete.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета