ISTOVREMENO I MUŽJAK I ŽENKA: Puževi su zanimljiviji nego što mislite!

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Puževi su najbrojnija klasa mekušaca sa oko 45.000 vrsta. Osim što su česta pojava u dvorištima i na putevima nakon kiša, oni se koriste i u kuhinjama širom sveta. Evo nekih zanimljivih činjenica o ovim malim bićima koje možda niste znali.

Prva asocijacija kada pomenemo puža (lat. Gastropoda) je sporo kretanje i pokretna kućica. Na našim prostorima se mogu sresti različite vrste ovih mekušaca, a danas vam otkrivamo neke zanimljivosti o ovim životinjicama koje možda niste znali.

Puževe najčešće možemo sresti na vlažnim mestima, ali i na suvim. Najaktivniji su preko noći, a danju se skrivaju. Iako se često tretiraju kao štetočine u našim zasadima kada je potrebno ukloniti ih, puževi mogu biti i korisni - na primer, koriste se u ishrani pa su deo mnogih kuhinja.

Zanimljivosti o puževima

1. Puževi imaju različit životni vek. Koliko će neki puž živeti zavisi od toga kojoj vrsti pripada i na kakvom području živi. Neki žive samo pet godina, a neki, uz malo sreće, čak 25.

2. Pipci ili rogovi su vrlo važni za puža. Na njima se nalaze oči ovih mekušaca, a donji pipci su čulo mirisa i dodira.

3. Puževi često mogu biti pretnja od uništavanja nekih poljoprivrednih kultura. Većina baštovana uklanja puževe na razne načine; ručno ili pesticidima, međutim, najnovija istraživanja su pokazala da je dovoljno da se sklone samo dvadesetak metara od bašte i oni se neće vaćati.

4. Zubići su im raspoređeni po jeziku, a usta su im smeštena na stomaku. Veliki broj zuba koje ima, puž pomera napred-nazad i njima melje hranu - lišće i plodove biljaka. Obični baštenski puž ima čak oko 14.000 zuba.

5. Ovi mekušci su dvopolni, tj. svaki puž je istovremeno i mužjak i ženka. Većina puževa polaže jaja. Puž snese jaja u junu, a posle tri nedelje izlegu se mali. Postoje i neke vrste puževa koje rađaju žive mladunce.

6. Puž ispušta sluz u toku kretanja kako bi lagano klizio, a ujedno je ovo i vid zaštite od povreda.

7. Iako se čini da puževi samo klize na jednom stopalu, taj jedan mišić u stvari se ponaša kao ljudske noge i omogućava im da se hvataju i odguruju od zemlje.

8. U Africi se mogu naći i džinovski puževi. Postoje vrste koje su izuzetno otrovne poput Konusnog puža. Ovo stvorenje spada u grupu najsmrtonosnijih na svetu.

9. U prirodi postoje kopneni i morski puževi. Shodno tome, neke vrste puževa dišu pomoću pluća, a druge putem škrga. Iznenađujuće je da njihova raspodela u prirodi nije striktna, jer se i na kopnu mogu naći neke vrste puževa sa škrgama, dok se i u moru mogu naći puževi sa plućima.

10. Postoje dve vrste puževa - prva grupa ima zaštitni plašt u obliku ljušture koji štiti njihovo meko telo – kućicu, a druga grupa su puževi golaći čija je zaštitna opna samo mekani plašt. Šare i boje kućice se uklapaju sa bojama okoline. Zimi se puž uvlači u kućicu i spava. Svoj ulaz zatvori pljuvačkom koja se stvrdne i liči na poklopac. Kućice su različitog oblika i veličine, a nastaju od sekreta koje luče puževi. Na taj način stvara se spirala, kako puževi rastu.

Agroinfo.rs

 

 

ISTOVREMENO I MUŽJAK I ŽENKA: Puževi su zanimljiviji nego što mislite!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Nekada velika pomama za uzgojem puževa vladala je u Srbiji, a u susednoj Hrvatskoj, tačnije posle kiše po Slavoniji i Baranji, nicali su natpisi "otkup puževa" u vreme njihove berbe, tokom aprila do sredine maja. Međutim, sada ih je sve manje. No, jedna otkupna stanica na istom je mestu već 20 godina. Čim se pređe preko Drave mostom kod Osijeka, sveže pobrani puževi mogu se predati Osječanki Jozef

Skorpije su zanimljive životinje ali većina ljudi ne zna puno o njima. Evo nekih činjenica koje možda niste znali o ovim životinjama. kul

Jorgovan je jedna od najlepših i najmirisnijih biljaka koja raste po dvorištima, ali i proplancima. Prema legendi, ova prelepa vrsta je procvetala po blagoslovu Bogorodice.

Pogledajte neke od najzanimljivijih činjenica o životinjama koje možda niste znali:

Internetom kruži fotografija sa jagodama sa jedne pijace i ovo bi bio sasvim uobičajen prizor da nema jednog posebnog natpisa.

Iako se do sada smatralo da šafrana nema na Fruškoj gori, ova biljka, od koje se pravi najskuplji začin na svetu, ipak je otkrivena na srpskoj planini, javljaju iz Nacionalnog parka Fruška gora.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета